Bartın Üniversitesi öğrencilerine Küre Dağları'nda doğa eğitimi Bartın Üniversitesi öğrencilerine Küre Dağları'nda doğa eğitimi

Kastamonu Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Osmanlı Türkçesi Uygulama ve Araştırma Merkezi, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile Edebiyat ve Toplum öğrenci topluluğunun işbirliğiyle gerçekleştirilen bir panel, dil ve kültür alanındaki teknolojik gelişmeleri ele aldı.

30 Nisan 2024 tarihinde Merkez Kütüphane Sezai Karakoç Salonu’nda düzenlenen etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Mehmet Atalan, akademik ve idari personel ile birlikte çok sayıda öğrenci katıldı. Panelde, dildeki sözcüklerin yapıları, edebî eserlerdeki folklorik unsurların belirlenmesi ve dilin tarihsel değişimi gibi konular, teknolojik imkânların nasıl kullanılabileceği üzerine tartışıldı.

Panelin konuşmacısı olan Prof.Dr. İsmail Hakkı Aksoyak, bilgi ve teknolojinin dil ve kültür çalışmalarına olan katkılarını vurgulayarak, Lehçediz uygulamasının dil ve kültürel araştırmalarda önemli bir kaynak olduğunu belirtti. Ayrıca, panelde dil ve kültür çalışmalarında kullanılabilecek istatistikî verilerin önemi üzerinde duruldu ve Lehçediz projesinin, gelecek için tarihsel bir Türkçe sözlük oluşturma amacını taşıdığı açıklandı.

Editör: Serkan Kebecioğlu