Türk Halk Müziği alanında hazırladığı kitabı "Altın Kalem" ödülü getirdi Türk Halk Müziği alanında hazırladığı kitabı "Altın Kalem" ödülü getirdi

Etkinliğe Kastamonu Üniversitesi (), Varşova Yaşam Bilimleri Üniversitesi (SGGW), Youth on Board (YOB) ve Sarı Konak Kadın Girişimleri Üretim ve İşletme Kooperatifi (KSSK) temsilcileri ve katılımcılar katıldı.

Etkinliğin açılış gününde, ev sahibi Youth on Board'un Başkanı Kiril Jordanov'un konuşmasının ardından proje yürütücüsü Doç. Dr. Önder Tor, proje hakkında bilgiler verdi. SGGW temsilcisi Dr. Emilia Janeczko ve KSSK Başkanı Mihriban Tüfekçi, kurumlarını tanıtan sunumlarını gerçekleştirdiler.

Kü Erasmus Yeşil Tasarım (4)

Katılımcılara ECOPRINT tekniklerinden biri olan vurma tekniği ile kumaşa desen ve renk aktarımı öğretildi. Bu teknik, farklı bitki bölümlerinin farklı türdeki kumaşlar üzerinde denemeler yapılmasına olanak tanıdı. Ayrıca, Kastamonu'nun geleneksel el sanatlarından biri olan taş baskı ekolojik yöntemlerle mordanlanan kumaşlar üzerinde de denemeler yapıldı.

Etkinliğin ikinci gününde katılımcılar ECOPRINT tekniklerini daha da ileriye taşıdılar. Farklı mordanlama yöntemleriyle hazırlanan kumaşlar kullanılarak bitki parçalarından desenler oluşturuldu ve kumaşlar buharlama ve suda kaynatma yöntemlerine tabi tutuldu. ECOPRINT uygulanan kumaşlar, dikim işlemleri için hazır hale getirilerek sergilendi.

Üçüncü gününde ise, ortaklarından olan Youth on Board tarafından İştip ve Üsküp şehirlerine kültürel ve tarihi geziler düzenlendi. Son gününde ise, Golce Delcev Üniversitesi'nden Dr. Sanja Risteski'nin katkılarıyla tekstil endüstrisinin durumu ve atık yönetimi konularında bilgilendirme yapıldı. Katılımcılar, sürdürülebilirlik, yenilikçilik ve sorumlu üretim ve tüketim konularında farkındalıklarını artırmayı amaçlayan bu sunumdan büyük fayda sağladılar.

Kü Erasmus Yeşil Tasarım (2)Kü Erasmus Yeşil Tasarım (1)

Etkinlik boyunca, ECOPRINT teknikleri kullanılarak üretilen kumaşlarla çeşitli ürünler tasarlandı ve sergilendi. Sertifika töreni ve kapanış konuşmalarıyla etkinlik sona erdi. 

Editör: Serkan Kebecioğlu