Çalışma toplantısı nedeniyle Üniversitemizi ziyaret eden Hitit Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ali Osman Öztürk, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nurcan Baykam ve Prof. Dr. Eşref Savaş Başçı ve beraberindeki heyet, toplantı öncesinde Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal’ı ziyaret etti.

Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kasım Yenigün, Prof. Dr. Mehmet Atalan ve Prof. Dr. Ömer Küçük’ün de hazır bulunduğu görüşmede, akademik iş birliği, üniversite-sanayi iş birliği ve bölgesel kalkınma gibi konular ele alındı.

Görüşmenin ardından gerçekleşen toplantıya, Hitit Üniversitesi’nden Rektör Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nurcan Baykam, Prof. Dr. Eşref Savaş Başçı ile Hitit Üniversitesi Bilimsel Teknik Uygulama ve Araştırma Merkezi, Teknoloji Transfer Ofisi A.Ş., Veri Ofisi, Kalite Ofisi temsilcileri katılırken Üniversitemizden ise Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Atalan, Prof. Dr. Kasım Yenigün, Prof. Dr. Ömer Küçük  ile BAP Koordinatörlüğü,  Kalite Koordinatörlüğü, Teknoloji Transfer Ofisi  A.Ş., İhtisaslaşma Koordinatörlüğü, Uluslararasılaşma ve Bologna Süreci Koordinatörlüğü, Kalite Koordinatörlüğü, Veri Analizi İzleme ve Değerlendirme Koordinatörlüğü, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı, Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı temsilcileri katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Rektör Topal, her üniversitenin özgün yapısı olduğunu dile getirerek aynı konularda aynı zorluklarla karşılaşan kurumların bunları müzakere etmesi ve karşılaşmış oldukları sorunlar için ortak çözümler üretmesi ve deneyimleri paylaşması gerektiğine dikkat çekti.

Üniversitelerde personelin ortaya koymuş olduğu bir başarıyı, diğer üniversitelerin de tekrar etmesi, tecrübenin paylaşılmasının da oldukça önemli olduğunun altını çizen Rektör Topal, bu deneyimlerin paylaşımının hem zaman hem de maddi kayıptan kurtaran bir çalışma olduğunu söyledi. Kastamonu Üniversitesi olarak kalite ve sürdürülebilirlik alanında önemli çalışmalar yaptığını dile getiren Rektörümüz, bu süreçte personelin konuya dikkatli yaklaşarak hâkim olması gerektiğinin altını çizdi.

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ali Osman Öztürk, Hitit Üniversitesi olarak şu ana kadar biriktirmiş oldukları eğitim, üretim ve diğer kapasitelerin yan yana konulduğunda kendi üniversitelerinin köklü üniversiteler ile rekabet etmek zorunda olduğunu hatırlatarak bu üniversiteler ile rekabet etmek için daha çok çalışmaları gerektiğini ve bu süreçte farklı üniversiteler ile bilgi paylaşımlarına öncelik vereceklerini ifade etti.

Kastamonu Üniversitesi (1)-20

Eksiklikleri fırsata dönüştürerek özgün ve kaliteli standartlara ulaşmak için çok çalışmaları gerektiğini söyleyen Prof.Dr. Öztürk, dünya standartlarında hizmet vermenin kendileri için öncelik olduğunun altını çizdi.  

Hitit Üniversitesi’nin kullandığı sistemlerin teknoloji ile entegre olduğunu ifade eden Prof. Dr. Öztürk ülkemizin dünyada dijital uygulamalarda ilk 10’da olduğunu dile getirerek, bu kullanımı veriler ile düzenleyerek ölçülebilir bir performans yönetimi ve ondan önce de stratejik yönetim planı yapılması gerektiğini ifade etti. Her birimin özgün olduğunu söyleyen Prof. Dr. Öztürk her birime uygun bir şekilde stratejik yönetimi ve bütçe planlanmasından insan kaynaklarına kadar gelecek 10 yılın bütçe uygulamalarında bir projeksiyon gösterilmesi gerektiğini dile getirdi.  

Açılış konuşmalarının ardından Rektör Prof. Dr. Öztürk, Performans Odaklı Stratejik Planlama ve HEP Sistemi tanıtımını gerçekleştirdi.

Toplantının ilk gününde, her iki üniversitenin de stratejik hedeflerini belirleme ve performanslarını ölçme konusundaki yaklaşımları paylaşıldı. Daha sonra, katılımcılar arasında akademik ve teknolojik iş birliği olanaklarını artırmak için atılabilecek adımları tartışmak üzere bir dizi oturum gerçekleştirildi. Oturumlarda, mevcut iş birliği alanları gözden geçirildi ve gelecekteki ortak projelerin belirlenmesi için fikir alışverişi yapıldı.

4 Mayıs 2024 tarihinde de devam edecek olan toplantıda, eğitim- akreditasyon süreci, üniversiteler arasında akademik açıdan koordinasyon sağlanması, tecrübe paylaşımı, İhtisas alanları ve TÜBİTAK yetkinliği ve süreçleri, TTO ile karşılıklı iş birliği alanları ve süreç yönetiminde katkı sağlamaları, üniversiteleri ilgilendiren kanun ve tüzük tasarılarının ve yönetmeliklerin hazırlanmasına yönelik hususlar üzerine görüşme gerçekleştirilecek.

Kastamonu Üniversitesi'nde bir ilk ‘Animasyon Sergisi’ Kastamonu Üniversitesi'nde bir ilk ‘Animasyon Sergisi’

Kastamonu Üniversitesi (2)-19

Editör: Banu Türkmenoğlu