Kastamonu Üniversitesi, uluslararası alanda projeler üzerine başarılı iş birliklerini sürdürmeye devam ediyor. Erasmus+ programı kapsamında Cezayir Kasdi Merbah Ouargla ve Filipinler Mindanao Devlet Üniversitesi ile yürütülen iş birliği toplantısı, 4 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirildi.

Üniversitelerden yabancı öğrencilere ortak bildiri Üniversitelerden yabancı öğrencilere ortak bildiri

Toplantıya Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Atalan, Cezayir Kasdi Merbah Ouargla Üniversitesi ve Filipinler Mindanao Devlet Üniversitesi temsilcileri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Küçük gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Küçük, Kastamonu Üniversitesi'nin akademik başarılarına vurgu yaparak, uluslararası standartlarda eğitimin kalitesini artırmayı hedeflediklerini belirtti ve iş birliği için teşekkürlerini iletti. Toplantının ilk oturumunda Kastamonu Üniversitesi'nin tanıtım videosu yayınlandı.

Ardından, Mindanao Devlet Üniversitesi ve Cezayir Kasdi Merbah Ouargla Üniversitesi temsilcileri de konuşmalarını gerçekleştirdi. Programın ikinci oturumunda ise Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Küçük, Üniversitenin akademik ve fiziki durumu ile ilgili bilgiler paylaşarak ileriye dönük planları ve projeleri hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Toplantı kapsamında yükseköğretimde dil, girişimcilik ve dijital becerileri geliştirme ve sertifikalandırma, uluslararası ortak yayın olanakları, ortak uluslararası projeler, ortak araştırma grupları ve çalışma grupları kurma gibi konular ele alındı. Ayrıca, lisansüstü düzeyde çift diploma programları açılması ve akademik personel ile öğrenci değişimine yönelik görüşmeler gerçekleştirildi.

Program çerçevesinde Üniversite ile Kasdi Merbah Ouargla Üniversitesi ve Mindanao Devlet Üniversitesi temsilcileri arasında orman, tıp, mühendislik, su ürünleri alanlarında toplantılar gerçekleştirildi. Bu görüşmelerde, olası iş birliği ve projeler üzerine fikir alışverişi yapıldı ve ortak çalışma alanları belirlendi.

Editör: Serkan Kebecioğlu