Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, 21 Şubat 2024 tarihinde Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş’ü makamında ağırladı.

Rektörlük makamında gerçekleşen ziyarette, Üniversite ile Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında akademik, bilimsel ve kültürel iş birliği çerçevesinde “Eğitim İş Birliği Protokolü” imzalandı.

Protokol kapsamında, Kastamonu sınırları içerisinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı eğitim kurumlarında, öncelikle belirlenen eğitim alanları olmak üzere, taraflarca uygun görülen her alanda planlı çalışmalar yürütülerek, özellikle yönetici, öğretmen ve öğrencilerin başarı seviyelerini artırmaya yönelik eğitim hizmetlerinin niteliğinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Üniversite ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan iş birliği protokolü, okul yöneticileri ve öğretmenlerin mesleki ve kişisel yeterliklerini artırmak, eğitim-öğretim faaliyetlerini desteklemek, akademik çalışmaları teşvik etmek ve araştırma projelerine katkı sağlamak amacıyla yapıldı. Ayrıca, Üniversitemizin öğretim elemanları tarafından okulların yöneticileri, öğretmenleri, öğrencileri ve velileri için düzenlenecek seminerler ve diğer eğitim faaliyetlerine destek verilecek.

Protokol kapsamında, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenecek kültürel, sosyal, eğitim, kişisel gelişim ve toplumsal katkı konulu etkinliklere destek sağlanması, öğrencilerin teknoloji yarışmalarına katılımlarının teşvik edilmesi, ulusal ve uluslararası projelerde ortaklık yapılması ve diğer ihtiyaçlar doğrultusunda destek verilmesi planlanmakta.

MEB'de "görevde yükselme" atama sonuçları açıklandı MEB'de "görevde yükselme" atama sonuçları açıklandı

Protokol ile ayrıca, Üniversitemizin laboratuvarlarında yapılacak atölye çalışmaları ve diğer etkinliklerde mevcut altyapı imkânları kullanılacak, uzman ve rehber personel desteği sağlanacak ve projeler için gerekli tanıtım faaliyetleri yürütülecek.

Kastamonu’da Eğitim Atılımı

Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Kastamonu’da eğitim alan öğrencilerin kişisel potansiyellerini geliştirmelerine destek olma ve geleceklerini şekillendirmede rehberlik etme amacıyla yapılan iş birliğinin önemini vurguladı. Rektörümüz, nazik ziyaretlerinden dolayı Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş’e teşekkür ederek iş birliği protokolünün hayırlı olması temennilerinde bulundu. 

Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürü Gümüş ise Üniversitemizle yapılan iş birliğinin Türkiye Yüzyılı vizyonu doğrultusunda yapılacak çalışmalara büyük katma değer sağlayacağını, öğrenciler açısından inovatif bir düşünce sisteminin oluşması adına da büyük vizyon oluşturacağını ifade ederek, bu bağlamda iş birliği protokolünün tüm taraflara hayırlı olmasını diledi.

Editör: Mehmet Salman