Kastamonu Üniversitesi, Türkiye genelinde 43. sırayı paylaşarak ülkedeki üst sıralardaki yerini korudu. Bu başarı, Times Higher Education (THE) tarafından yayınlanan sıralamada dikkat çekici bir yer edinmesiyle öne çıktı.

Üniversite, 1127 üniversitenin yarıştığı THE Asya Üniversiteler Sıralaması'nda seçilen Türkiye'den sadece 75 üniversite arasında yer alarak önemli bir başarıya imza attı. Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, bu başarının arkasında akademik ve idari personelin yanı sıra öğrencilerin gayretli çalışmalarının olduğunu vurguladı. Ayrıca, uluslararasılaşma ve kalite standartlarına verdikleri önemden dolayı Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ve YÖK üyelerine teşekkür etti.

Rektör, üniversitenin kalite standartlarını ve başarı grafiğini daha da yükseltmeyi hedeflediklerini belirtirken, bu başarının temelinde özverili çalışmaların olduğunu vurguladı. Tüm Kastamonu Üniversitesi çalışanlarına ve öğrencilerine minnettarlığını dile getirdi.

"Millî Mücadele Döneminde Kastamonu" "Millî Mücadele Döneminde Kastamonu"

THE Asya Üniversite Sıralaması 2024, Asya'daki üniversitelerin performansını değerlendirmek için 18 performans göstergesini kullanıyor. Öğretim, araştırma, bilgi aktarımı ve uluslararası görünüm gibi kapsamlı değerlendirme kriterleriyle sıralama, Asya'daki üniversiteler arasında işbirliği ve rekabeti teşvik ederek bölgedeki yükseköğretim kalitesini yükseltmeyi hedefliyor.

Editör: Serkan Kebecioğlu