YÖKAK Başkanı Kocabıçak: “KÜ’de kurumsal  akreditasyon süreci hızlı gelişti” YÖKAK Başkanı Kocabıçak: “KÜ’de kurumsal akreditasyon süreci hızlı gelişti”

Kastamonu Üniversitesi, QS 2025 Dünya Üniversiteleri Bölgesel Sıralamasında dereceye girmeyi başardı.

Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS, her yıl düzenlenen üniversiteler başarı sıralamasını açıkladı.

Avrupa’da listeye girebilen toplam 685 üniversite arasında 601+ yer alan Kastamonu Üniversitesi, Türkiye'de 66. sırada yer alarak başarı grafiğini sürdürmeye devam ediyor. Batı Asya’da ise Kastamonu Üniversitesi, 92 üniversite arasından 61. sırada yer alıyor.

QS, 2025 yılı için hazırlanan dünya üniversiteleri bölgesel sıralama listesinde şu kriterleri esas alıyor: "Akademisyen başına düşen atıf", "akademisyen/öğrenci oranı", "uluslararası araştırma ağlarındaki görünüm", "uluslararası öğrenci oranı", "uluslararası akademisyen oranı", "mezun istihdamı", "sürdürülebilirlik alanındaki faaliyetler", "işverenlere göre saygınlık" ve "akademisyenlere göre saygınlık". Genel değerlendirmede üniversitemiz, uluslararası öğrenci oranı, akademisyen başına düşen atıf sayısı ve fakülte başına düşen makale oranı kategorilerindeki bilime yaptığı katkılar ile adından söz ettiriyor.

Genç bir üniversite olarak Kastamonu Üniversitesi’nin böyle önemli bir listede yer almasının geleceğe yönelik çalışmalarda teşvik edici olduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, gerek akademisyenlere araştırma-geliştirme olanaklarını gerekse öğrencilere akademik, sosyal ve kültürel imkânları daha da iyileştirerek yenilikçi projelerle toplumsal ve ekonomik fayda üretme bilinciyle çalıştıklarını vurguladı.

Rektör Topal ayrıca, başarılı olmak için üniversitenin tüm süreçlerinde sürdürülebilir bir kalite odaklı eğitim anlayışı ve sistemi oluşturmanın önemli olduğunu, stratejik hedef olarak bu anlayışı benimsemek ve stratejik plan hedefleri doğrultusunda sürdürülebilir bir performans gösterme amacında olduklarını ifade etti.

Özverili çalışmanın başarının temeli olduğunu belirten Rektör Ahmet Hamdi Topal, bu başarıların elde edilmesinde emeği geçen tüm akademik ve idari personeli tebrik etti. Ayrıca Rektör Topal, araştırma sonuçlarının kalitesini artırma ve uluslararasılaşma noktasında teşvik ve desteklerinden dolayı Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’a ve YÖK üyelerine teşekkür etti. Rektör Topal, proje çalışmalarında kurumlarını teşvik eden yaklaşımlarından dolayı TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’a da teşekkür etti.

Kastamonu Üniversitesi, Qs 2025 Dünya Üniversiteleri Bölgesel Sıralamasında

Kaynak: Kastamonu İstiklal Gazetesi