Kastamonu Halk Eğitim’de 15 Temmuz konferansı Kastamonu Halk Eğitim’de 15 Temmuz konferansı

Kastamonu'da hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte birçok bölgeden yılan görüldüğüne dair haberler gelmeye başladı. Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde bulunan TOKİ konutlarının bahçesinde siyah renkli bir yılan görüldüğü öğrenildi.

Yılanı fark eden vatandaşlar, cep telefonu kameralarıyla görüntülemeyi ihmal etmedi. Görüntülerde, bir kedinin yılanın etrafında dolaştığı görüldü. Yılanın kediye zarar vermemesi ve yılanın başından ayrılmayan kedi vatandaşlar tarafından şaşkınlıkla karşılandı.  
Görüntülenen yılanın cinsi "Kara Yılan" olarak bilinen yılan türlerin içine girse de yetkililer yaklaşılmamasını öneriyor.

Kastamonu'da Yılan Paniği

KARA YILAN NEDİR?

Karayılan ya da bilimsel adıyla Dolichophis jugularis olarak bilinen bu yılan türü Kıbrıs, Yunanistan, Irak, İran, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Türkiye ve Malta’da bulunuyor.
Karayılanlar isminden de anlaşılacağı üzere parlak siyah renkli. Ancak boyun altı beyazımsı ve kırmızı lekeli.
Zehirsiz yılan türlerinden biri olan karayılanlar, kertenkele, kemirgen ve küçük yılanlarla beslenerek aslında ekolojik dengeyi koruyor.
Karayılanlar bin metre rakıma kadar olan bölgelerde rahatlıkla görülebilen türler. Özellikle tarlalarda kemirgenleri ya da küçük yılanları öldürerek aslında çiftçilere yardım ediyorlar. Karayılanlar besin zincirinin önemli bir parçası.

Karayılanlar zehirsizdir ancak çalıştığınızda yüksek tıslamalarla sizi uyarır ve eğer üstüne giderseniz ısırabilir.
Karayılanlar oldukça atik ve çabuk türlerdir. Öte yandan iç döllenme yoluyla üreyen bir türdür. Yavru gelişimi kabuklu yumurta içerisinde olur. Bir dişi tek seferde ortalama 7-11 arası yumurta bırakabilir. (Banu TÜRKMENOĞLU)
 

Kaynak: Banu TÜRKMENOĞLU\ Özel haber