Ramazan ayının tamamlanmasına 8 gün kala Salı Pazarı’nda bugün ramazan ayı yoğunluğu ve kalabalığı yaşandı. Sebze ve meyve fiyatlarında da düşüş yaşandı.

Pazarcı esnaflarından İlhan Demircioğlu yaptığı açıklamasında, “Ramazan ayının tamamlanmasına sayılı günler kala pazarlarımızda yoğunluk devam ediyor. Havaların güzel gitmesi ile birlikte pazarlarımızda yoğunluk yaşanıyor. Ürün fiyatlarında da önemli düşüşler yaşanıyor. Ramazan arifesinde de Ramazan Bayramının 9 gün tatil olması ile beraber pazarlarımızda büyük yoğunluk, kalabalık ve alışveriş olmasını bekliyoruz” dedi.  

Muhammed Ali Elmacı da, “ Biz pazarcı esnaflarından bir tanesiyiz. Piyasalar bazen durgun oluyor, bazen çok canlı oluyor. Yurt dışına mallar gittiği zamanlar fiyatlar yükseliyor. Gitmediği zamanlar bolluk oluyor, fiyatlarımız düşük oluyor. Yazın pazarlarımız kışa göre daha hareketli ve canlı oluyor. Kış aylarında kimse fazla sebze ve meyve tüketmiyor. Herkes derin dondurucuda sakladıklarından, yaz sezonunda yaptığı ürünlerden ihtiyaçlarını gideriyor” diye konuştu.

Kastamonu Salı Pazarı’nda Ramazan Ve Bayram Yoğunluğu (2)

Elmacı konuşmasını sonunda da, “Pazarlarımız Ramazan ayı ve yaklaşan ramazan bayramı nedeniyle yoğunluk yaşıyor. Bayram için kesik, tereyağı, ceviz, nişasta gibi ürünleri şimdiden almaya başladı.  Hava güneşli ve sıcak olduğu için vatandaşlar daha çok pazara gelmeye başladı, pazarlar kalabalık oluyor. Şükürler olsun yinede işlerimiz iyi. Şu anda biraz  biber fiyatlarında yükseliş var. Domates salatalık gibi ürünlerde ise iniş var. Kıvırcık marul çeşitlerimizde, yeşillik çeşitlerimizde de indirim ve düşüş var. Yurt dışına mallar gittiği zamanlar fiyatlarda yükseliş oluyor. Buna rağmen biz esnaflar olarak  elimizden geldiği gibi vatandaşa iyi mal, iyi hizmet ve ucuz fiyat sunmaktayız. Uygun fiyata müşterilerimize veriyoruz. Uygun mal olduğu sürece fiyatları düşürmeye devam ediyoruz. Önümüzdeki günlerde, bayram öncesi pazarların cıvıl cıvıl ve hareketli olmasını umut ediyoruz. Elimizden geldiği kadar herkesin ucuz mal alabilmeleri için ürünlere fazla fiyat koymuyoruz, düşük satmaya gayret ediyoruz. Haftaya pazar İnşallah çok canlı olur Allah'ın izniyle. 9 günlük bayram tatili ilimize büyük hareket ve canlılık getirecek” ifadelerini kullandı.

(Cengiz MUHZİROĞLU)

Tüketici güven endeksinde 'zirve' açıklandı Tüketici güven endeksinde 'zirve' açıklandı

Kastamonu Salı Pazarı’nda Ramazan Ve Bayram Yoğunluğu (5)Kastamonu Salı Pazarı’nda Ramazan Ve Bayram Yoğunluğu (4)Kastamonu Salı Pazarı’nda Ramazan Ve Bayram Yoğunluğu (3)

Muhabir: Cengiz MUHZİROĞLU