Türk İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ile Ekonomi ve Dış Politikalar Araştırma Merkezi (EDAM) tarafından hazırlanan "Türkiye için Bir Rekabetçilik Endeksi 2023" raporu yayımlandı. Raporda, İstanbul ve Ankara'nın rekabetçilik gücünde ön sıralarda yer almaya devam ettiği, ancak diğer illerle aralarındaki makasın giderek açıldığı belirtildi.

Raporda, İstanbul birinciliğini korurken Ankara ikinci, İzmir ise üçüncü sırada yer aldı. Şanlıurfa, Muş ve Ağrı ise rekabetçilik açısından en düşük iller olarak sıralandı.

Togg ile Sahibinden.com'dan işbirliği açıklaması Togg ile Sahibinden.com'dan işbirliği açıklaması

TÜRKONFED ve EDAM'ın ortak açıklamasına göre, endeks 2014'te hazırlanan versiyonla karşılaştırıldığında, ilk 10 sıradaki illerin büyük ölçüde sabit kaldığı, sadece Tekirdağ'ın 11. sıraya gerileyerek yerini Yalova'ya bıraktığı görüldü.

KASTAMONU DİKKAT ÇEKTİ
Özellikle dikkat çeken bir nokta, Çorum, Ordu ve Kastamonu'nun rekabetçilik güçlerini 2014 endeksine göre en fazla artıran iller arasında yer alması oldu. Batı Karadeniz, rekabet gücünü en çok artıran bölge olarak öne çıkarken, Ege, Batı Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde düşüş yaşandı.

Raporda, bölgesel dengesizliklerde düzelme kaydedilmediği, İstanbul'un ekonomik faaliyet ve istihdamdaki yüksek ağırlığının daha da arttığı belirtildi. Orta Anadolu ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise anlamlı bir düzelme eğilimi görülmediği ifade edildi.

Endeksin son 10 sırasında yer alan iller 2014'e göre büyük değişiklik göstermedi, yalnızca kendi içlerinde yer değiştirdi. Bu iller sırasıyla Ağrı, Muş, Şanlıurfa, Şırnak, Bitlis, Van, Siirt, Hakkari, Mardin ve Batman oldu. Endeksin son yüzde 20'lik dilimi de tamamen Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinden oluştu.

Genel olarak, batı kıyı bölgeleri ve Marmara-Ankara ekseninin en yüksek rekabetçilik değerlerine ulaştığı, batıdan doğuya doğru gidildikçe rekabetçilik gücünün zayıfladığı gözlemlendi.

Kaynak: AA