Ülkeyi terk etti, giderayak Kastamonulu ünlü sanatçıya salladı! Ülkeyi terk etti, giderayak Kastamonulu ünlü sanatçıya salladı!

İlk Türk Kadın Mitingi yıldönümü etkinlikleri muhteşem bir sergi ile taçlanıyor. Ana teması Milli Mücadele yıllarında Kastamonu Kadını ve 10 Aralık Kadın Mitingi olan sergi Kastamonu Kent Müzesi ve Kastamonu Olgunlaşma Enstitüsü ortaklığında ve Kastamonu 10 Aralık Kadın Platformu koordinasyonunda yapılacak. Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezinde 10 Aralık Pazar günü saat 15.30’da açılacak serginin açılışının TBMM Başkanı Prof. Numan Kurtulmuş’un yapması bekleniyor.
İlk Türk Kadın Mitinginin 104. yılı etkinlikleri kapsamında  “Ya İstiklal Ya Ölüm” sergisi interaktif bir şekilde izleyicileri ile buluşacak. Kastamonu Kadınının Milli Mücadele yıllarında yerine getirdiği üstün rolleri Kastamonu Kent Müzesince hazırlanan ve bilimsel kaynaklara dayanan grafik sunumları belge niteliğindeki objelerle desteklenirken Kastamonu Olgunlaşma Enstitüsü sanatçı ve ustaları gün yüzüne çıkan bilgi ve grafikleri sanatsal anlamda dramatik olarak yorumlayarak serginin zihinlerde kalıcı olmasını sağlayacak. 10 Aralık 1919 tarihine uygun olarak hazırlanan sergi tarihsel empati anlayışı içinde sergi sonrası verilecek kokteyl de dahi dönem koşulları düşünülerek hazırlandı.
Küratörlüğü ve içerik çalışması Kent Müzesi’nden Dr. Murat Karasalihoğlu’nun yaptığı sergininin tüm prodüksiyonu ise Kastamonu Olgunlaşma Enstitüsü sanatçı ve ustaları tarafından yapıldı. İki kurumun ortaklığında yapılan ve Kastamonu Kadınının yakın tarihteki yerini bugüne kadar hem yerelde hem de ulusal mecralarda en iyi anlatacak sergi ve yerel tarih çalışması olan “Ya istiklal Ya Ölüm”, 3 gün süren 104. Yıldönümü etkinliklerini taçlandırması bekleniyor.  Sergi 1 hafta açık kalacak.
 

Editör: Banu Türkmenoğlu