Kastamonu İl Özel İdaresi, il sınırları içindeki kırsal bölgelerin yönetimi ve gelişimi, altyapı hizmetleri, tarım ve hayvancılık destekleri, yol yapım ve bakımı, çevre koruma çalışmaları gibi birçok konuda sorumludur. Aynı zamanda merkezi hükümet ve belediye ile işbirliği içinde çalışarak, ilin ihtiyaçlarına yönelik hizmetlerin planlanması ve uygulanmasını sağlar.
Kastamonu İl Özel İdaresi'nin başında, merkezi hükümet tarafından atanmış olan Kastamonu Valisi bulunur. Vali, İl Özel İdaresi'nin yönetiminden sorumludur ve ilin genel işleyişi ve hizmetlerin koordinasyonundan sorumlu bir makamdır.
Kastamonu İl Özel İdaresi, ilçeler ve belde belediyeleri ile de koordinasyon içinde çalışarak, il düzeyindeki hizmetlerin etkin bir şekilde yürütülmesini ve ilin kalkınma ve refah düzeyinin artırılmasını hedefler.
Her ilde olduğu gibi, Kastamonu İl Özel İdaresi de yerel hizmetlerin sağlanması ve ilin kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla önemli bir role sahiptir.

Kastamonu İl Özel İdaresi Nerede?
Kastamonu İl Özel İdaresi Kastamonu sınırları içerisinde Merkez’de yer almaktadır. Kastamonu İl Özel İdaresi’nin açık adresi aşağıda verilmiştir.

Kastamonu İl Özel İdaresi Adres
Kuzeykent Mah. Alparslan Türkeş Bulvarı No:59 Merkez/Kastamonu

Kastamonu İl Özel İdaresi Telefon
Kastamonu İl Özel İdaresi’nin Ana bina ve Ek binasının telefon numaraları farklıdır ve aşağıda verilmiştir.
Kastamonu İl Özel İdaresi Ana Bina Telefon Numaraları
0366 215 2357
0366 215 2358
0366 215 2359

Kastamonu İl Özel İdaresi Ek Bina Telefon Numaraları
0366 214 2097
0366 214 3150

Kastamonu İl Özel İdaresi Personel Alımı
Kastamonu İl Özel İdaresi personel alımı genellikle İŞKUR üzerinden yapılır. İŞKUR üzerinden yapılan alımlarda özel olarak belirlenmiş özel ve genel şartlar bulunmaktadır. Bu şartları yerine getiren adaylar İŞKUR üzerinden başvuru yaparak Kastamonu İl Özel İdaresi personeli olabilir. Açılan ilanlarda KPSS şartı bulunabilir. İl Özel İdareleri’ne İçişleri Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı’da alım gerçekleştirmektedir. Bu kanallar üzerinden gerçekleşen alımlar Kamu personeli ataması olarak gerçekleşmektedir. İl Özel İdareleri, kısmi zamanlı personel ve sözleşmeli personel alımları da gerçekleştirmektedir. Alımları düzenli olarak İŞKUR, DPB, Valilik ve İçişleri Bakanlığı üzerinden takip edebilirsiniz.