DHMİ, 2023 yılı Eylül ayı istatistiklerini kamuoyuna duyurdu.

Buna göre, ayında Kastamonu Havalimanı’nda hizmet verilen uçak ve yolcu trafiği, geçen yıla oranla büyük artış gösterdi. Geçtiğimiz yılın ilk 9 ayında 34 bin 960 olan yolcu sayısı, bu yılın ilk 9 ayında 49 bin 645’e kadar yükseldi. Yolcu sayısındaki bu artış, yüzdelik olarak 42’ye tekabül etti. Yine geçtiğimiz yılın 9 ayında 553 olan Kastamonu Havalimanı’nda iniş-kalkış yapan uçak sayısı da bu yıl 691 olarak açıklandı.

Yunan adalarında "Kapıdan 7 Gün Vize" uygulamasına AB'den ONAY Yunan adalarında "Kapıdan 7 Gün Vize" uygulamasına AB'den ONAY

5 Temmuz 2013’den bu tarafa faaliyette

Yapımı 1959'da tamamlanan ancak yeterli yolcu olmadığı gerekçesiyle hizmete açılamayan atıl durumdaki Kastamonu Havalimanı, çoğu zaman araba yarışları, düğünler, hayvan otlatmak ve maket uçak gösterileri için amacı dışında kullanıldı. Kastamonu Havalimanı, tam 54 yıl boyunca uçak seferlerine açılamadı. Kastamonu İl Özel İdaresi ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü öncülüğünde hazırlanan proje kapsamında ihale süreci tamamlanan havalimanının 2010 yılında yapımına yeniden başlandı. İnşaat çalışmaları tamamlanan ve DHMİ Gene Müdürlüğüne teslim edilen havalimanı, 5 Temmuz 2013'den itibaren bölgeye hizmet vermeye başladı. Kastamonu ve civarındaki turistik bölgeler ile Ilgaz Kayak Tesisleri'ne ulaşım kolaylığı sağlayacak havalimanından ilk etapta Kastamonu-İstanbul seferleri düzenleniyor. (ERKAN YILMAZ)