Kastamonu Fen Lisesi’nin vizyonu; “Kaliteli, Farklı, Lider Okul” olarak öne çıkmaktadır. Kastamonu Fen Lisesi’nin misyonu ise “Öğrencilerimizi, çağımızın gerektirdiği bilgi ve becerilerle donatarak geleceğe hazırlamak” olarak belirtilmiştir.

Kastamonu Fen Lisesi bünyesinde; 13 derslik, 1 konferans salonu, 1 çok amaçlı salon, 1 spor salonu, 1kimya laboratuvarı, 1 biyoloji laboratuvarı, 1 fizik laboratuvarı, 1 BT sınıfı, 1 resim sınıfı, 1 kütüphane, 1 yemekhane, 2 revir bulunmaktadır. Kastamonu Fen Lisesi bünyesinde bulunan kütüphanede 5200’ü aşkın kitap bulunmaktadır.

Kastamonu Fen Lisesi’nde bir çok sportif ve kültürel faaliyet yürütülmektedir. Satranç, Basketbol, Voleybol, Masa tenisi, Futsal takımları bulunmaktadır. Bu alanların hepsinde okul içi turnuvalar düzenlenerek öğrencilerin sportif ve kültürel faaliyetlerde de etkin olması bu vesileyle sosyalleşmesi sağlanmaktadır. Beden Eğitimi Kursları, Müzik Dersi Çalışmaları, Resim Atölye Çalışmaları, Robotik-Arduino Atölye Çalışmalarıyla da öğrenciler farklı alanlarda kendilerini geliştirmektedir.

Kastamonu Fen Lisesi öğrencileri ve mezunları bir çok başarıya imza atmıştır. Özellikle TÜBİTAK projeleriyle adından söz ettiren Kastamonu Fen Lisesi nitelikli insan yetiştirmektedir.

 

Kastamonu Fen Lisesi Adresi ve iletişim bilgileri

Telefon : 0366 215 4843

Fax 0366 215 4846

e-posta : [email protected]

Kastamonu Fen Lisesi Kuzeykent Mahallesi Kamil Demircioğlu Caddesi No 35 KASTAMONU

Fen Lisesi Nedir?

Fen Lisesi, Türkiye'deki eğitim sisteminde yer alan özel bir lise türüdür. Türkçe'de "Fen" kelimesi "science" kelimesine denk gelir, bu nedenle "Fen Lisesi" İngilizce olarak "Science High School" şeklinde çevrilebilir.

Fen Liseleri, öğrencilere özellikle fen bilimleri (matematik, fizik, kimya, biyoloji) alanlarında yoğunlaşan, daha ileri ve zorlu bir müfredat sunan okullardır. Bu tür liseler, öğrencileri üniversiteye hazırlamak amacıyla bilimsel ve matematiksel düşünme becerilerini geliştirmeye odaklanır.

Fen Liseleri, Türkiye'de genellikle 9. sınıftan itibaren öğrenci kabul ederler ve eğitim süresi 4 yıldır. Bu dört yıl boyunca, öğrenciler temel fen bilimleri derslerinin yanı sıra diğer dersler de alırlar. Fen Liseleri, özellikle mühendislik, tıp, fen bilimleri ve diğer bilim alanlarında üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için ideal bir seçenek olabilir.

Bu liselere kabul, genellikle yapılan merkezi bir sınav olan "Liselere Geçiş Sınavı" (LGS) sonuçlarına göre gerçekleştirilir. Öğrenciler, LGS'ye girerek Fen Liseleri'ne başvurabilir ve başarılı oldukları takdirde Fen Lisesi'ne kabul edilebilirler.