Kastamonu’da orman yangınları masaya yatırıldı Kastamonu’da orman yangınları masaya yatırıldı

Türk mutfağı ile Yunan mutfağı arasındaki tartışmalara Etli Ekmek ile bir yenisi daha eklendi. Yunanistan, Türk mutfağına ait birçok lezzeti sahiplenmeye çalıştığı gibi, şimdi de etli ekmeği kendilerine özgü bir yemek olarak iddia etti.

Yunanistan'ın Türk lezzetlerini sahiplenme çabalarının son kurbanı ‘etli ekmeğin anavatanı neresi’ tartışmaları akıllara Recep İvedik filmini getirdi. Ünlü komedyen Şahan Gökbakar’ın Recep İvedik 5 filmindeki Yunan sporcunun yemekleri tanıttığı görüntüler sosyal medyada tekrar gündeme oturarak viral oldu.

Image-33

YUNANİSTAN’A TEPKİLER ÇIĞ GİBİ
Yunanistan'ın Türk lezzetlerini sahiplenme çabalarının son kurbanı ‘etli ekmeğin anavatanı neresi’ tartışmalarına karşı tepkiler çığ gibi büyüyor.
Sivaslı etli ekmek ustası Ali Kara, Yunanistan'ın sahiplenme çabalarını "oldu bitti bizi gıpta ile izlemesi" olarak nitelendirirken ve Yunanistan'ı etli ekmeklerini Sivas'ta tatmaya davet etti. Türk milletinin lezzetlerine her zaman sahip çıktığını vurgulayan Kara, Yunanistan'ın bu çabalarının boşa çıkacağını ifade etti.

KASTAMONU, KONYA VE SİVAS’TAN YUNANİSTAN’A NOTA!
Konya ve Kastamonu gibi şehirler de Yunanistan'ın iddialarına sert tepki gösterdi. Konya'nın bu lezzetin kendilerine ait olduğunu savunurken, Kastamonu da aynı şekilde tepkisini dile getirdi.
Kastamonu'da bulunan etli ekmek ustaları ve işletmecileri, lezzetin kökeninin ve kimliğinin Türk mutfağına ait olduğunu vurgulayarak, Yunanistan'ın iddialarını reddediyor. 
Kastamonu’nun lezzet hazinelerinden biri olan etli ekmeğin, Yunanistan tarafından sahiplenme çabaları sadece Kastamonu’nun değil Türkiye’nin gündemine de oturdu. Ulusal basında oldukça fazla yer verilen tartışma önümüzdeki günlerde de sürecek gibi duruyor.
Gerçek Etli Ekmek Kastamonu'da Yenir
CİNER MEDYA ‘ETLİ EKMEK KASTAMONU’NUN’ DEDİ
Ciner Medya Spor Yayınları Koordinatörü Mehmet Ayan, Kastamonu’nun vazgeçilmez lezzeti etli ekmeğin Yunanistan tarafından sahiplenilmesine tepki gösterdi. Konya ve Kastamonu arasındaki tartışmaları hatırlatarak, "Biz Konya'nın mı, Kastamonu'nun mu diye tartışırken bu ne? Gerçek etli ekmek Kastamonu'nundur" şeklinde tepki verdi.

ETLİ EKMEK “ETLİ EKMEKİ” Mİ OLUYOR?
Tartışmaya katılan Tokatlılar ise, “Baklavaya baklavaki, cacığa caciki diyerek sahip çıkan Yunanlılar, etli ekmeğe de ‘etli ekmeki’ desinler olsun bitsin” diye tepki gösterdi.

Kaynak: Kastamonu İstiklal Gazetesi