Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), boğulma vakalarının yanı sıra sel, taşkın ve su baskınlarına karşı hızlı ve etkin müdahaleyi hedefleyen "su üstü arama kurtarma eğitimi" seferberliği başlattı. 

Uzman eğitmenler tarafından 5'er günlük periyotlar halinde verilen eğitimlerde, personel "temel su güvenliği", "boğulma olaylarına müdahale yöntemleri", "su üstünde arama ve kurtarma teknikleri", "ekipman kullanımı" ve "ilk yardım" konularında bilgi aldı. Eğitimlerde, akıntılı sulara karşı zorlu şartlarda personelin donanımını artırmak amaçlanıyor.

Kastamonu’da şikayetler havada kalıyor! Kastamonu’da şikayetler havada kalıyor!

AFAD Arama Kurtarma Dairesi Başkanı Recep Şalcı, Diyarbakır'ın Silvan ilçesindeki Batman Çayı'nda düzenlenen eğitim programı sırasında yaptığı açıklamada, sel, su taşkını ve boğulma vakalarına karşı kapasiteyi artırmak için bu eğitimlere hız verdiklerini belirtti. Şalcı, "Bu eğitimler temel ve ileri düzey olarak iki bölümden oluşuyor. Temel eğitimler 5 gün sürüyor. 5 gün içerisinde suya giren personelimiz, suyun içerisindeki hareket tarzını, bot kullanmayı ve sudan kazazedeyi çıkarma yöntemlerini çalışıyor. Hedefimiz kapasitemizi en üst seviyeye getirmek, yaz aylarında boğulma vakalarına, sellerde ve taşkınlarda ise insanımıza en hızlı şekilde müdahale edip onları kurtarmak" dedi.

Şalcı, eğitimlerin sadece AFAD personeli ile sınırlı kalmayacağını, belediye, itfaiye ve sivil toplum örgütlerine de bu eğitimleri vereceklerini vurguladı. Bu sayede yerel düzeyde de müdahale kapasitesinin artırılması hedefleniyor.

Editör: Serkan Kebecioğlu