Etli Ekmek
Etli ekmek, Türk mutfağında yaygın olarak tüketilen bir yemektir. Özellikle Kastamonu ve Konya yöresine ait olan bu lezzetli yemek, ince bir hamur üzerine et, soğan, domates ve biber karışımından oluşan bir sosla yapılmaktadır.
Kastamonu, kendine özgü bir lezzeti olan Daday Etli Ekmek ile ünlüdür. Kastamonu'da, diğer bölgelerdeki etli ekmekten farklı bir tarifle yapılan bu lezzetli yemek, şehrin yerel mutfağının önemli bir parçasıdır.
Kastamonu Etli Ekmek, ince bir hamurun üzerine kıyma, soğan, biber, domates ve baharatlar gibi malzemelerle hazırlanan bir sosun yayılmasıyla yapılır. Soslu hamur, genellikle taş fırında veya tandırda, ateş üzerinde pişirilir. Piştikten sonra, genellikle üzerine domates ve yeşillikler eklenerek servis edilir.
Kastamonu Etli Ekmek, şehirdeki restoranlarda ve fırınlarda rahatlıkla bulunabilir. Ayrıca, Kastamonu dışında yaşayanlar da bu lezzetli yemeği tatmak için Kastamonu'ya ziyaret ettiklerinde yerel restoranlarda deneyebilirler.
Kastamonu Etli Ekmek Kullanılan Malzemeler
•    1 kg orta yağlı iki kere çekilmiş dana kıyması
•    2 kg un
•    2 büyük baş soğan
•    Yarım demet maydanoz
•    1 yumurta
•    Karabiber
•    Kimyon
•    Tuz
•    1 çay bardağı sıvı yağ

Kendi damak tadınıza göre ekstra baharatlar ekleyip çıkartabilirsiniz.

Etli Ekmek Nasıl Yapılır?
Kastamonu Daday Etli Ekmeği yapılışı yöresel olarak şöyledir; İlk olarak, ekmeğin pişirileceği sac hazırlanır. Sacın üstü silinir ve altı külle kaplanır, böylece ekmeğin yanmaması sağlanır. Etin hazırlanması için kıyılmış soğan, 1 yumurta, maydanoz ve baharatlar eklenir ve biraz su eklenerek macun kıvamında bir ekmek hamuru elde edilir. Ekmeklik un hamur teknesinde mayasız su ve tuz ile yoğrulur ve hamur haline getirilir. Hamur, yaklaşık 30 cm çapında, yuvarlak bir biçimde ve 2-3 mm kalınlığında açılır. Açılan hamurun yarısının içine daha önceden hazırlanan kıyma eklenir ve diğer yarısı ile bu üzeri kapatılır. Hazırlanan bu ekmek sac üzerinde her iki tarafı da kızarıncaya kadar pişirilir ve servise sunulur. Arzu edilirse, ekmeğin yanında üryani hoşafı, pestil ezmesi, erik ekşisi, ayran gibi içecekler de sunulabilir. Etli ekmeğin, patatesli, mantarlı, kesikli, yoğurtlu, cevizli, ıspanaklı gibi çeşitleri de yaygın olarak yapılmaktadır.