Kastamonu Belediye Meclisi Mayıs ayı 2. oturumu Belediye Başkan Vekili Hasan Fehmi Taş başkanlığında gerçekleştirildi. Oturumun son dakikalarında söz alan AK Parti’li Meclis Üyesi Ahmet Namlı, mecliste kabul edilen TÜGVA kararı ve Belediye bütçesi üzerinden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) grubuna yüklendi.

“BİZLER ATATÜRKÇÜLÜĞÜ KİMSEYE BIRAKMAYIZ”
Atatürk’ün kimsenin tekelinde olmadığını belirten Ahmet Namlı şöyle konuştu: “Bizler Atatürkçülüğü kimseye bırakmayız. Ben Atatürkçüyüm, ben Cumhuriyetçiyim. Kimseye Atatürkçülüğümüzü ispat etmemize gerek yok. Atatürk ile hiçbir sıkıntımız yok, Allah’a şükürler olsun. Bu tür polemiklere girmeyin artık. “

“ESKİ HESAPLARI KARIŞTIRMAYI BIRAKALIM”
Gazeteci Mustafa Afacan’nın köşe yazısını işaret eden Ahmet Namlı, “Basında Mustafa Afacan'ın meclisin hiçbir iş yapmadığını yazdığını gördüm. Bir ay geçti, hiçbir iş yapılmadı. Ne yapmaya çalışıyorsunuz, anlayamıyorum. Bir sonraki toplantılarda lütfen bu polemiklere girmeyelim. Kastamonu’nun dolmuş sorunu ve trafik ulaşım sorunu gibi önemli konulara odaklanalım. Eski hesapları karıştırmayı bırakalım. Eski hesaplar burada, ben reddettim hepsini. Siz ne yaptınız, kabul etmediniz mi? Siz bizimle oyun mu oynuyorsunuz, bunu anlamadım. Oyun oynuyor ve algı operasyonu yapıyorsunuz. Ben bundan hoşnut değilim, hizmete devam edilmesi taraftarıyım” dedi.

“GÜZEL ŞEYLER OLUYOR”
Ahmet Namlı: “Protokolü kaldırdınız, teşekkür etmeyeceğim çünkü olması gereken bir şeydi. Olması gerekenler yapılmaya başlandı. 23 Nisan Stadyumu'ndaki kutlamalar ayrı bir konu, onlara girmeyeceğim. Güzel şeyler oluyor” diye konuştu.

“TÜGVA KENDİ KURUMUNU SAVUNUR”
TÜGVA hakkında konuşan Ahmet Namlı: “Hiç kimseyi burada savunmam. Mesela isim vermeyeceğim, önceki belediye meclis üyelerimizden birisi ismi ile ifşa edildi. Bu çok yanlış. Ne yapıyorsunuz, adamı hedef gösteriyorsunuz. Adam o yapıyı yıktı, peki yanındaki yıktı mı? Bugün gidip baktım, hepsine yıkmadı. Kastamonu’da, Kuzeykent’te iş yerlerini gezin. Her taraf işgal altında. Onların hepsine girerseniz, alnınızı öpeceğim. TÜGVA hariç. Orası bizimle bağlantılı bir kurum değil. AK Parti ile manevi bir bağlantısı var ama aynı Ülkü Ocakları gibi siyasi bağlantısı olan bir yer değil. TÜGVA kendi kurumunu savunur, bize düşmez onu savunmak burada. Ama TÜGVA ve Ülkü Ocaklarıyla burada algı operasyonu yapıp da üç beş kuruş atıp da yem gibi önümüze asıl büyüklerini saklama niyetiniz mi var, ben bilemedim” sözlerine yer verdi.


Namlı’nın sözlerine yanıt veren Kastamonu Belediyesi CHP Meclis Üyesi ve Grup Başkanvekili Alican Yılmaz; biz kimsenin “Atatürkçüyüz demesinden rahatsız olmayız” dedi.

YANLIŞ YAPTIKLARI İŞLERİN KONUŞULMASINDAN RAHATSIZ OLDULAR”
Ahmet Namlı’yı cevaplayan Alican Yılmaz, “Yol yürüdükleri insanların yanlış yaptıkları işlerin konuşulmasından rahatsız oldular. Bence şöyle söylenmeliydi Kebeci ile yaptığınız işleri için sizi takdir ediyoruz, ayak alkışlıyoruz devamının gelmesini istiyoruz. Cümle böyle olsaydı kesinlikle aynı fikirde olacaktık kendisiyle. Ama ne yazık ki cümleyi böyle kurmadı ilk önce Kebeci’yi savunarak başladı sonrasında devamını getirdi” dedi.

Hasan Yağcıoğlu'dan 27 Mayıs açıklaması Hasan Yağcıoğlu'dan 27 Mayıs açıklaması

“KÖŞE YAZISININ CEVAP YERİ BELEDİYE MECLİSİ DEĞİL”
Gazeteci Mustafa Afacan’ın köşe yazsı için Ahmet Namlı’ya cevap veren Alican Yılmaz, “Kendisinin zikrettiği gazetecimiz köşe yazarı. Onun cümleleriyle burada bir şey söylediniz. Biz köşe yazılarına buradan cevap verecek değiliz. Köşe yazılarının yazılış amacı siyasidir. Bizim partimizin bir il başkanı ve yardımcıları vardır, parti meclis üyemiz vardır. Buna mutlaka cevap verilecektir ama bu cevap belediye meclis üyelerine ait değildir ilgili partililerimiz buna cevap verecektir” diye konuştu.

“BİRİ ATATÜRKÇÜYÜZ DEDİĞİNDE RAHATSIZ OLMAYIZ”
Atatürk hakkında yanıtını veren Alican Yılmaz, “Atatürkçülük konusunda memnuniyet duydum söylediklerinden. Biz biri Atatürkçüyüz dediğinde rahatsız olmayız, bizde Atatürkçüyüz deyince kimsenin rahatsız olmasını istemeyiz konu bundan ibarettir” sözlerine yer verdi.

“PLAN BÜTÇE KOMİSYONUNDA KENDİSİ DE VAR”
Plan bütçe üzerinden Ahmet Namlı’yı suçlayan Alican Yılmaz: “Plan bütçe komisyonunda kendisi de var diye biliyorum. Plan bütçe komisyonu buraya oy birliğiyle geldi. Oy birliğiyle gelen karara burada itiraz etmeyi ben anlamlandıramadım, kamuoyu bunu anlamlandıracaktır, kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz. Başka suçlaması varsa cevap vermeye hazırız. Birinci oturumda da söyledim her zaman söyleyecek sözümüz vardır” ifadelerinde bulundu. (Mehmet SALMAN)

Editör: Mehmet Salman