Kastamonu Hüma Hatun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürlüğü’nce okul öğrencilerinin sosyal sorumluluk projesi kapsamında SMA Tip 1 hastası Barış bebeğin hayallerini yaşatmak için okulun bahçesinde “Umut Treni” adı altında kermes düzenledi.
Okul kermesine Okul Müdürü, Öğretmenler, Öğrenciler, hayırsever işadamı ve esnafları, öğrenci velileri ve vatandaşlar destek verdi. 
Kermeste yiyecek, içecek, yöresel ve hediyelik eşyalar, kitap ürünleri yer aldı. 
13-3

Atatürk'ün katıldığı son 19 Mayıs kutlaması Atatürk'ün katıldığı son 19 Mayıs kutlaması

BARIŞ ŞU ANDA 7 BUÇUK AYLIK. SMA TİP 1 HASTASI
Kermesin sosyal sorumluluk olduğunu dile getiren Hüma Hatun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi İngilizce Öğretmeni Didem Atayurt Solmaz: “Projemiz bir sosyal sorumluluk projesidir. Kastamonu esnafı ve velilerin cömert yardımları sayesinde el birliği ile kurduk. Proje kapsamında 10 öğretmen ve 134 öğrencimiz görev aldı. Sattığımız tüm ürünleri Kastamonu esnafı ve velilerin desteği ile yaptık. Sosyal sorumluluk projesi olarak başlattık projeyi. SMA Hastası bir çocuk bulmamız gerekti. Bunun için bir araştırma yaptık. Babası Kastamonulu olan bir Yağız Batu adında bir çocuk daha vardı. Ancak kampanyası yüzde 80’de kalmıştı. Bizde zaten biter diyerekten zaten 2 ay öncesinden karar verilmişti. Başka bir çocuk arayışına girdik. Sosyal medyada araştırırken yüzde 0’lık bir SMA Hastası bir çocuk olan barışı gördüm. Barışı gördüğümde 4 buçuk aylıktı ve izin zaten 4 aylık çıkmıştı. Kampanyasında hiçbir ilerleme olmamıştı. İçimden şöyle geçti belki biz ön ayak olabiliriz, sesini duyurabiliriz. Öğrencilerimle birlikte barışı seçtik. Barış şu anda 7 buçuk aylık. SMA Tip 1 hastası. Çok agresif ilerleyen bir hastalığı var. Solunum sıkıntısı yaşıyor. 3 cihaza bağlı olarak yaşıyor. Hatta zatürre olduğu için hastanede yoğun bakıma alınacak. Babası inşaat işçisi, annesi ev hanımı.3 yaşında bir kardeşi daha var oda ilgi bekliyor. Babası bütün gün stantlarda para toplamaya çalışıyor. Aile ulaştığı gönüllülerle kampanyayı yürütmeye çalışıyor. Bizde aslında Bursa, Yıldırım’ın çocuğu olan ama aslen Türkiye’nin sorunu olan bu hastalığa karşı bizde öğrencilerimizle birlikte barışı kendimize kardeş edindik. Kermes velilerin de desteği ile güzel ilerliyor. Hem maddi hem de manevi konuda bize desteklerini verdiler. Burada el emeği olan tüm ürünlerde hazırlama aşamasından yapım aşamasına kadar hem esnaf hem de velilerin katkısı büyük” dedi. (Cengiz Muhziroğlu)

Sma (32)Sma (11)

Editör: Banu Türkmenoğlu