Başkan Vidinlioğlu'ndan 'ZAM' açıklaması Başkan Vidinlioğlu'ndan 'ZAM' açıklaması

Kastamonu Radyo Amatörleri ve Arama Kurtarma Derneği (KASRAK), 6 Şubat'ta 10 ilde yaşanan deprem felaketinin ardından vasıflı arama kurtarma personeli ihtiyacını karşılamak amacıyla harekete geçti.

Özellikle afet anlarında iletişim sorunlarını çözmeyi hedefleyen KASRAK, Temel Telsiz Kullanımı Eğitimi ile ilk adımını attı. Bu eğitimde telsiz sistemleri hakkında bilgi verilirken, lokal ve genel iletişim konularına da vurgu yapıldı. KASRAK Başkanı Adem Salcıoğlu, üç temel alanda çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti: Telsiz Amatörlüğü, Arama Kurtarma ve Psikososyal Destek. Salcıoğlu ayrıca, afetlere karşı her an hazır olma gerekliliğini vurguladı ve eğitimin önemine dikkat çekti.

LOGO_SLOGANSALCIOĞLU: ‘’HER AN HAZIR OLMALIYIZ’’

 Bu üç temel alanda donanımlı, yetkin ekipler yetiştirmeyi hedeflediklerini belirten Adem Salcıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü; ‘’Bir afet durumunda ilk müdahale kapsamında üç önemli unsur, sağlıklı iletişim, arama kurtarma, ilk yardım ve hem arama kurtarma faaliyetlerine katılanlar, hem de travmaya maruz kalmış bireyler için psikososyal destek. Bizler tüm arkadaşlarımızla birlikte bu üç temel alanda hem toplumsal bir farkındalık oluşturmak hem de alanında yetkin ekipler yetiştirmek istiyoruz. Bunun için çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Bizim temel önceliğimiz eğitim. Bu nedenle organizasyonumuz içerisinde oluşturduğumuz ilk yapı da Eğitim Çalışma Grubumuz oldu. Şu anda hedefimiz 2024 yılı için güçlü, etkin bir eğitim takvimi oluşturmak. Aynı zamanda bu yıl sonuna kadar da temel farkındalık eğitimlerimizi tamamlamak. Şehrimiz, bölgemiz, ülkemiz farklı afetlere açık bir coğrafya. Bu nedenle güvenli bir gelecek beklentisi için, bilgili ve donanımlı bir şekilde her an hazır olmalıyız.’’

TELSİZ EĞİTİMİ