Kastamonu Sanayici ve İş Adamları Derneği (KASİAD) Kastamonu Şubesi, yürütülen çalışmalara ilişkin kamuoyunu bilgilendirme toplantısı düzenledi. Yapılan bilgilendirmede, Kastamonu Şube Başkanlığı görevine Osman Kocadelioğlu’nun getirildiği kaydedildi. Yönetim Kurulu’nda ise Turgay Dellaloğlu, Atıf Yılmaz, Ercan Muştuoğlu, Ali Osman Kurtcu, Adem Bodur, Furkan Kesercioğlu, Hakan Küçükoğlu, Mehmet Pehlivan ve Genel Sekreter Necdet Topkara yer aldı.

Toplantıya KASİAD Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı, KASİAD Vakfı Genel Başkan Vekili Av. Dr. Fikret Özkan, KASİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Eyüp Kömeçoğlu, KASİAD Kastamonu Şube Başkanı Osman Kocadelioğlu ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

KASİAD’ın yeni başkanı Osman Kocadelioğlu, konuşmasında şunları söyledi: “Öncelikle iki holding yöneten, Türkiye ve dünya genelinde büyük işler başaran Aslan ailesine ve kurucu başkanımız Sayın Ayhan Aslan beye Kastamonu’ya olan bu sonsuz sevdasından dolayı şahsım ve yönetim kurulumuz adına teşekkür ederim. Özveri ile çalışan değerli yönetim kurulu arkadaşlarına da Kastamonu’muz adına saygılar sunarım. Teşkilat başkanımız Sayın Av. Dr. Fikret Özkan bey derneğimiz çalışmalarını kısaca özetledi. KASİAD 25-30 ilde temsilciliği olan, ama sadece Kastamonu da şubesi bulunan, siyaset gözetmeyen tek sanayici ve iş insanları derneğidir. Derneğe bağlı KASİAD Vakfı kurulmuştur. Bu güç bizlerin elimizde iken Kastamonu neden bir Kayseri, neden bir Gaziantep, neden bir Çorum olmasın? Türkiye’nin ilk 500 şirketinin içinde elliye yakın Kastamonulu şirketimiz var ama bizler kopmuşuz ve birbirimizi tanımıyoruz. Bizim masamızın bir ayağı mutlaka kırık oluyor. İste tam da burada KASİAD derneğimizin faaliyete geçmesini amaçlayarak, yeni yönetim kurulu olarak devreye girmek arzusundayız. İnşallah bunu Kastamonu olarak başaracağız. Bizler yeni yönetim olarak Kastamonu da başarılamayan bir şeyi başarmak üzere yola çıktık. Bürokrasi, siyaset ve ticaret üçgenini birleştireceğiz.

Asgari ücrette olası zam senaryoları hesaplandı: İşte rakamlar... Asgari ücrette olası zam senaryoları hesaplandı: İşte rakamlar...

Bunun için; 1- Öncelikle Sayın Kastamonu Valimiz nezdinde Kaymakamlarımızı, 2- ilimiz Milletvekillerimiz ve siyasilerimizi, 3-Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odamızı, 4- Kastamonu Üniversitemizi, Sayın Dekanımız ve Teknokent Yöneticilerimizi Derneğimizin onur kurulu üyeleri olarak kabul ediyoruz. İl ve ilçe Belediye Başkanlarımızı yüksek istişare kurulu üyelerimiz olarak derneğimize katmak asli görevimiz olacaktır. Bu istişareler neticesinde derneğimizin çalışmaları; 1- Yerel Sanayici ve iş insanlarımızın sorunlarını bilmek, sorunlarını çözmek, gerekli mercilere iletmek. 2- İlimize yatırımcı çekebilmek, onlara Kastamonu'yu ve imkânlarını anlatmak, 3- Belediyelerimizden ili ve ilçelerine yatırım yapılacak projelerini değerlendirmek, projeleri yerel ve genel iş insanlarına sunmak, 4- Kastamonu, Taşköprü, Tosya ve Seydiler Organize Sanayicilerimizden, üyelerimizi çoğaltarak ithalat ve ihracata yönlendirmek. 5- Ticaret ve üretim konularında seminerler düzenlemek, kaynaşma ve gelişmelerine vesile olmak. 6- Her ilçemizde derneğimize iş insanı kayıt etmek. 7- Türkiye, İstanbul ve Kastamonu'daki iş insanları sanayici ve üreticileri arasında köprü kurmak. 8- Tarım, hayvancılık ve orman mamulleri için arge ve kooperatifçilik alanlarında çalışmalar yapmak. 9- KASİAD Vakfı olarak ihtiyaç sahipleri ve gençlerimizle gereken yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamak. 10- Kastamonu'muza hizmet yarışında olan bürokrat, siyasetçi, iş insanı ve sanayicinin daima yanında olmak aksini yapan her ferdin bir bütün olarak karşısında olmak derneğimizin asli görevleri olacaktır.

Değerli Dostlarım; Tek bir Kastamonu var başka yok. Bir olacağız, diri olacağız. Siyaset değil hizmet yapacağız. Gelin KASİAD Derneğimizin çatısı altında birleşelim. Bu vesile ile önceki dönem başkanlarımız Sayın Ahmet Katar Bey'e, Sayın Atıf Yılmaz Bey'e, Sayın Dr. Sinan Altıkulaç Bey'e ve yönetimlerine hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Yeni yönetim olarak bu işi başaracağımıza inanıyoruz. Selam ve saygılarımızla.”

Fikret ÖzkanFİKRET ÖZKAN

KASİAD Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı, KASİAD Vakfı Genel Başkan Vekili Av. Dr. Fikret Özkan ise şunları söyledi: “Genel Başkanımız Ayhan Aslan’ın selamlarını getirdik. Hepinize saygı ve selamlarını, sevgilerini sundu. Tebrik etti, başarılar diledi. Yakın bir zaman içerisinde hep beraber burada geniş çaplı bir toplantı yapacağız. Bildiğiniz gibi KASİAD büyük bir dernek, dinamik bir dernek, başarılı bir dernek. İş dünyasında sadece İstanbul'da değil, Kastamonu'da değil Ankara'da olsun, İzmir'de olsun, Mersin'de olsun, Bursa'da olsun Kastamonulu çok değerli iş adamlarımız, sanayicilerimiz, iş insanlarımız var. Bunları kapsayıcı bir dernek ve hepsini derleyip toparlayan bir dernek. Günden güne her geçen gün bu sayımız ve gücümüz artıyor. Hatta Kastamonulu olup da hiç Kastamonu'ya gelmemiş iş insanları var. Biz onları getiriyoruz buraya, seviyorlar, buradan yer alıyorlar. Ondan sonra hatta Kastamonu'ya hiç gelmemiş iş insanımız vardı. Burada fabrika yatırımı yaptı. Daha önce hiç gelmemiş, babası göçmüş buradan kendisi hiç gelmemişti, buraya getirdik. Kendisi burada fabrika yaptı. Hatta şimdi bir İnebolu’lu arkadaşımız da o da hiç gelmemişti. Onun da enerji akü fabrikası var. (Esan Akü) duymuşsunuzdur belki. O da burada bir yatırım yapmayı düşünüyor.

Bu yeni nesil akü ve pillerle alakalı. Onun gibi başka bir arkadaşımız burada ilaç fabrikası yapmayı düşünüyor. Organize sanayilerimizde 20 civarında KASİAD üyesi şu anda yerlerini alan var, tesisini de bitiren var, yapmak üzere olan var. Şu anda faal KASİAD üyelerinden çalışanlar var. Desteklediğimiz ve önünü açtığımız şu anda Abana ve Tosya’da gerçekleştirilen Turizm projeleri var. Tabii bunu sizlerin de bazılarınız tanımıyor olabilirsiniz. Onlarla da işte bir yakınlık kurmamız lazım. Bir köprü kurmamız lazım. Bir sinerji oluşturmamız lazım ve alışverişimizin başlaması lazım. Mesela bir hemşehrimiz burada fabrika açtı. Kalitesi yüksek, fiyatları uygun olmasına rağmen burada Kastamonu yerelindeki insanımızla alış veriş edemedi. İnsanlar tercih etmedi nedense, yine yabancılarla, daha yüksek maliyetli fiyatlarla alışveriş etmeye devam ettiler, bunun sebebini bilemiyoruz. Ondan dolayı fabrikayı kapattı. Şu anda fabrikasını satmak istiyor. Yani ona da tabii gene birkaç tane arkadaşımız talipti. Bizim burada birbirimizi desteklememiz lazım.”

3.KASTEXPO FUARI 13-16 ARALIK’TA

“İki tane KASTEXPO fuarı yaptık geçmiş dönemde. Şu anda üçüncüsünü yapıyoruz. 13-16 Aralık'ta KASTEXPO Fuarı var. Bu fuar Kastamonu iş insanlarının, sanayicilerin, kaynaşmasını sağlayacak, Kastamonulu firmaları ve ürünlerini Dünya’ya ve Türk insanına tanıtacak olan bir fuar. Bu üçüncü yaptığımız sektör fuarı oldu. KOSGEB desteği de sağladık. KOSGEB desteği de alıyor şu anda. Uluslararası fuar statüsü de kazandı. Yurt dışından da bir sürü katılımcı gelecek. Türkiye Cumhuriyet’lerinden olsun, Afrika'dan olsun. Bayağı bir katılımcı olacak. Stantlarımız yüzde 90 seviyesinden şu anda dolmuş durumda. İstanbul Fuar Merkezi'nde, Yeşilköy'de olacak fuarımız. Hepiniz tabii ki davet etmemize gerek yok. Doğal olarak davetlisiniz. Basınımızı da tabii davet edeceğiz. Gene yani bu fuarlardan dolayı KASTEXPO fuarlarından dolayı yüzde 30 yüzde 40 civarında ilk fuarlarımızda bir iş birliği oluştu.

Yani oraya katılan firmalar birbirleriyle yüzde 30, yüzde 40 alışveriş yapmaya başladı. Mesela daha önce hiç alışverişleri yoktu. Dışarıdan yurt dışından aldıkları ürünler vardı. Bir sinerji oluştu. İthal ürünlerden kurtulduk daha doğrusu. Kendi ürünlerimizi alıp satmaya başladık. Bu ülke ekonomisine de büyük katkı sağladı. Dolayısıyla bu bizim KASİAD misyonunu yerine getirmiş oldu. Bizim misyonumuz nedir? İş dünyasını Kastamonu iş insanlarını bir araya getirmek bir alışveriş sağlamak, bir sinerji oluşturmak, memleketimize ve Ülkemize katma değer sağlamak, Kastamonu’lu iş insanlarını dışarıya açmak, tanınmasını bilinmesini sağlamak. Tabii ki yatırım yapmak isteyen insanımızın, güç durumda kalan, zor durumda kalan iş insanlarımızın da önünü açmak, yardımcı olmak. Elimizden geldiği kadar onlara destek olmak. Aynı zamanda memleketimizin gelir seviyesini yükseltmek için, bölgesel yatırımlara ve bölgemizde yatırım yapmak isteyen yatırımcılara destek olmak. Bizim misyonumuz bu. Kastamonu'yla olsun, diğer vilayetlerde olsun, hemşehrilerimizle köprü kurmak. En önemlisi tabii ki bizim için Kastamonu. Çünkü bizim çıktığımız yer Kastamonu. Doğduğumuz yer Kastamonu. Doyduğumuz yer İstanbul ya değişik yerler ama köklerimiz burada. Biz köklerimizi beslemezsek ne olur? Bu kökler zamanla çürür. Köklerimizi beslememiz lazım. Artık büyük şehirlerden kendi memleketimize doğru gelip buralara yatırımlar yapıp, buraları güçlendirmemiz lazım. Bunun için de işte İstanbul'dan Kastamonu'nun arasındaki iş insanlarımızın arasındaki diyaloğu güçlendirmemiz lazım. Bizim en önemli misyonumuz bu.”

“KASİAD OLARAK BÜYÜK BİR KOOPERATİF KURACAĞIZ”

“KASİAD olarak da şimdi işte bir kooperatif projemiz var. Kısmetse KASİAD üyeleri ve yerel insanlarımızla birlikte bu kooperatifi kuracağız. Hep beraber Kastamonu, İstanbul ve diğer vilayetlerdeki iş insanlarımızla Kastamonu'da birleşeceğiz. Büyük bir kooperatif kuracağız. TORKU gibi bir şey olacak bu. Bunun içerisinde büyük iş adamlarımız da var. Burada üreticiyi destekleyeceğiz. Katma değerli ürünlerin çıkmasını sağlayacağız ve dünyaya satılmasını, pazarlanmasını sağlayacağız. Aynı zamanda hem çiftçiyi destekleyeceğiz, çiftçiyi desteklerken burada bu ürünlerin endüstrisini oluşturacağız. Mesela siyez Üç bin yıllık, bir geçmişi olan bir buğday. Genetiği bozulmamış tek buğday. Dünya bunun peşinde. Bizim burada yetişiyor. İşte Devrekâni olsun, İhsangazi olsun, Seydiler olsun. Buralar bunun merkezi. Bunu biz lLayık olduğu şekilde pazarlayamıyoruz, yeterince tanıtamıyoruz ve katma değerli ürün haline getiremiyoruz.

İşte Devrekâni’de Yem Sanayinin yan kuruluşu bir firma orada bir üretim yapmaya başladı ama tabii onlar da biraz daha böyle büyümesi lazım. Onları da desteklememiz lazım. Onların da büyümesi lazım ki biraz daha kaliteyi arttırmamız lazım. Paketlemeyi arttırmamız lazım. Reklamı arttırmamız lazım. İhracat için bunlar şart. Ambalajın güzel olmazsa kimse almıyor. Hem ürün kaliteli olacak hem ambalajın güzel olacak. Bunu sağlamamız lazım ve reklamını da iyi yapmamız lazım. Bunu da nasıl yapacağız? İşte hep birlikte el birliğiyle senin eksiğini ben tamamlayacağım. Benim eksiğini sen tamamlayacaksın. Birbirimizin eksiğini tamamlayacağız. Bir araya geleceğiz. Birbirimizi baltalamayacağız. Biz birbirimize sahip çıkıp bir elin nesi var? İki elin sesi var misali, birlik olacağız. Hani diyorlar ya siyasiler, ‘’Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız’’  bu işi böyle kurtaracağız.”

“DİNAMİK OLMAK ZORUNDAYIZ”

“Daha önceki dönemlerde tabii kurucu başkanımız burada güzel işler yaptı. Beraber güzel seminerler yaptık. Ondan sonra güzel teşebbüslerde bulundu. Kuruluşumuz güzel oldu. Belli bir seviyeye kadar geldi. Ondan sonra Atıf Yılmaz Bey bayrağı teslim aldı. Sağlık sebepleriyle, ameliyat sebebiyle Dr. Sinan Altıkulaç Bey’e devretti. Şimdi de en son Genel Kurulda Osman Kocadelioğlu bey bayrağı teslim aldı. Bizim derneğimiz dinamik bir dernek. Dinamik olmak zorundayız. Hareketli olmak zorundayız, hareketsiz kalırsak bu işi yapamayız. KASİAD’da başarılı hizmetler yapan başkanlarımıza ve yönetim kurullarımıza teşekkür ediyor, onları da bu vesile ile kutluyorum.”

“İSTİKLAL YOLU ÜZERİNDEKİ KARAKOLLARI VE İSTASYONLARI TAMİR ETTİRECEĞİZ”

“Genel Başkanımız Ayhan Aslan Bey geçenlerde açıklama yaptı. İnebolu'dan Çankırı'ya kadar olan bölgede yani İstikal Yolu’nun Kastamonu bölgesindeki olan karakolları ve istasyonları tamir ettireceğiz. Restore ettireceğiz. Yıkılanları da Yeniden yaptıracağız. Öyle bir projemiz var ve böylelikle İstiklal Yolunda yürüyenlerin de bir kalacakları, mola verecekleri yerler olacak. Belki oralarda konaklama yerleri de olur. İstiklal Yolunu yürümek isteyen gelecek. O yolu yürürken oralarda kalacak, konaklayacak, ihtiyaçlarını giderecek. Böyle de bir kültürel hizmetimiz olacak. Bu tip çalışmalarımız da var Bundan sonraki çalışmalarımızı hep birlikte yapacağız. Dinamik bir yönetim var şu anda. Hepinizi öyle görüyorum ben. Güzel şeyler başaracağız hep beraber diyorum.”

“KASTAMONU’YU YENİDEN KENDİR ÜSSÜ HALİNE GETİREN KASİAD’DIR”

“Kastamonu’ya yönelik olarak kendir (kenevir) ziraati ile ilgili çalışmalarımız oldu. Kastamonu’yu yeniden kendir üssü haline getiren KASİAD’dır. Daha önce Samsun bölgesi ilan edilmişti hükümet tarafından ama hiç ekim yoktu. Ben kendim de 2 sene önce 20 dönüm yer ekerek insanlara örnek olma açısından kendir yetiştirdim Hanönü’nde. Daha sonra bir yatırımcıyı getirdik. Yatırımcı geçen sene bin dönüm ekim yaptı. Fakat bazı problemlerden dolayı bu dönem ara verdiler ama tamamlayabilirlerse projeyi 10 bin dönüm ekim yaptıracaklar her sene.”

Eyüp  KömeçoğluEYÜP KÖMEÇOĞLU: “GÜÇLÜ KASTAMONU, GÜÇLÜ KASİAD İLE GERÇEKLEŞEBİLİR”

KASİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Eyüp Kömeçoğlu ise şunları söyledi: “Öncelikle yeni başkan ve yönetim kuruluna hayırlı olsun. Yeni Başkan ve Yönetiminin de başarılı olacaklarından da hiç şüphemiz yok. Fikret Bey'in de söylediği gibi Kastamonu ve İstanbul arasında ki kopukluğu güçlü oryantasyonla çözülebiliriz. Yani göreve başlarken Kastamonu yönetiminin İstanbul'daki yürütülen faaliyetlerle ilgili ciddi oryante edilmesi lazım. Osman Başkan’ın söylediği çok güzel bir şey var. Vali, Kaymakam, İlçe Belediye Başkanları onları da bir şekilde bu sistemin içine dahil etmek oldukça faydalı olacaktır. Çünkü güçlü Kastamonu güçlü KASİAD ile gerçekleşebilir. Biz birlikte olursak güçlü oluruz. Bir de bizim herhalde bölgemizin bir hastalığı var.

Konuşmayı çok severiz. Konuştuklarımızı yazalım. Yazdıklarımızı da yapalım. Eğer bunu yapıp başarabiliyorsak zaten projeler hayata geçiyor. Onları projeye dökelim. Projeye döktükten sonra da komitelerle bu işi götürelim diye düşünüyorum. Çünkü biz çok güçlü bir ecdadın torunlarıyız. 344 kilometrelik bir İstiklal Yolu’nda bizim Şerife bacılarımızı o öküz ve kağnı arabalarını sürerken, günümüzde imkânlarımız oldukça fazla. En azından onların yüzü suyu hürmetine daha dik, daha güçlü, daha inançlı bir şekilde Kastamonu için bir şeyler yapmamız lazım. Fikret Bey’in dediği gibi Kastamonu her yerde var. Yani Kastamonu'da, İstanbul'da değil. Geçen hafta Manchester Galatasaray maçına gittim Manchester'a. Uçakta Şafak Durmuş kardeşim ile tanıştım, Şafak kardeşimde maça, Amerika Oklahama'dan geliyordu. Benim herkese ilk sorum şu oluyor. Nerelisin? Abi dedi ben Kastamonuluyum. 

Biz Oklahama’da da varız, Amerika'da da varız, her yerde varız. Ben de Kastamonu'yu duyunca tabii hemen kanımız ısınıyor her yerde. Hemen KASİAD’ı anlattım. Sen dedim bizim orada temsilcimiz ol. Bizi orada temsil et. Şafak kardeşimiz Amerika’da klima işi yapıyormuş. Araştıracağım abi dedi. KASİAD’ın bilinirliğini de artırmamız lazım. Yani İnebolu'da işte Fikret Bey geçenlerde Yeni İnebolu Gazetesi Kadir Yıldırım’a mülakat verdi. Fikret Bey'in KASİAD Genel Başkan Yardımcısı dediğimizde yerel halk tarafından KASİAD nedir diye soranlar oluyor. Yani İnebolu Oklahama değil. İnebolu Kastamonu'nun bir ilçesi, Oklahama’daki kardeşimiz sorar bunu da İnebolu'daki de soruyora demek ki tanıtım konusunda da bizim bir takım şeyler yapmamız lazım. Orada Osman Başkanın dediği çok doğru. Valiliktir, Kaymakamlıktır. Belediye Başkanlarıdır bunları entegre edebilirsek KASİAD her yerde duyurulur, KASİAD’ı herkes bilir. Kastamonu Valisinin ismini Kastamonu'da herkes biliyorsa KASİAD’ı da herkes Kastamonu'da bilmeli diyor toplantıyı düzenleyenlere, emeği ve katkısı geçenlere teşekkür ediyor, yeni yönetime de başarılar diliyorum.”

Cengiz MUHZİROĞLU

DSC_2160

osman kocadelioğlu - manşet kapak foto