İYİ Parti Kastamonu Belediye Başkan Adayı Kadir Yalçın, TV366 ve Açıksöz TV'nin ortak yayın olarak düzenlediği 'Seçim Özel' programında Gazeteci İrfan Salcı ve Ali Sağır’ın sunumuyla seçim gündemine dair soruları yanıtladı.

Bütün milletimizin Çanakkale Şehitlerini anma gününü kutluyorum, rabbim bu topraklara o günleri tekrar yaşatmasın dedi.

Geçtiğimiz günlerde iftar programında bomba açıklamalar yapacağım diye konuşan Kadir Yalçın sözlerine açıklık getirdi.

"TAVŞAN ADAY SÖYLEMİ İÇİN ERBİLGİN'İ KINIYORUM"
Hikmet Erbilgin'in konuşmalarına cevap veren Yalçın; "CHP’nin ilçelerde göstermiş olduğu kadın adaylar için kendilerini tebrik ediyor, tavşan aday söylemi için Hikmet Erbilgin’i kınıyorum. CHP’nin Seydiler ve Ağlı ve Devrekani’de göstermiş olduğu adaylar; hiç bu ilçelerde bir defa bile çalışma yapmadıları halde, merkez Belediye Başkan adayı Hasan Baltacı ile seçim çalışması yürüttüler.

Hasan Baltacı'ya genç yardımcılar Hasan Baltacı'ya genç yardımcılar

Tavşan aday söylemini kabul etmiyor, bu söyleme de cevap vermeyi kendime yakıştıramıyorum. Tavşan adaydan kasıt, göstermelik aday ise, bu ilçelerde göstermiş oldukları adayların aslında öyle olduğunu söylüyorum.”

"BU HİKMET KİMDİR? NERELİDİR? SÜLALESİ VAR MIDIR?"

"Bu Hikmet kimdir, nerelidir, sülalesi var mıdır bunlar izahı gerekli sorular" diye konuşan Yalçın sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Ben Hikmet Erbilgin’i Che Gueavera’ya benzetiyorum. Halkı için savaşıyormuş gibi görünüp, masum Küba halkı üzerinde deneyler yaparak öldürmüş birisidir. Kısacası, Küba’yı maddi ve manevi olarak sömürmüş bir Arjantin’li.

Nereli olduğu belli olmayan Che  Guevara Hikmet ise, Kastamonu halkı üzerinde deney yapıyor. Daha önce de Kastamonu insanı üzerinde bildiğiniz gibi terör mensubu insanlar deneyler yapmaya kalmış, Kastamonu tükürüğüyle boğmuştu.

Sorulara soruyla karşılık vererek, hiçbirini cevaplamadı.

2021 yılında bozkurt sel felaketinde maddi yardımlar için, Hasan Baltacı’nın da ikinci danışmanı olan eşinizin hesap numarasını parti teşkilatlarına verdiniz mi?

Bu soru daha önceden birçok defa soruldu ama cevap vermedi Che Guevara Hikmet.

Ben cevaplayayım, bu durumun gerçek olduğunu, IBAN numarası verildiğini, parti teşkilatlarına, Rize teşkilatlarından bir vatandaşın bu gönderilen IBAN’a para yatırdığını ve bu paranın dekontunun olduğunu herkes biliyor."

Hikmet Erbilgin’in konuyla ilgili, “hesap sahibi Bursa İnegöl’den birisi, biz de zor ulaştık” sözlerine de cevap veren Yalçın; “Bu dekontun sahibi hanımefendi geçmişte Afyon’da yapılan merkez ilçe kongresinde ortaya çıkan “Hırsızlar dışarı” bağırılan o nahoş olayları öğrendikten sonra; Kastamonu Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmek üzere Bursa İnegöl Cumhuriyet Başsavcılığı’na bir suç duyurusunda bulunmuş. Suç duyurusunda şüpheliler bizim Che Hikmet ve eşi, suç ise dolandırıcılık suçuna ilişkin şikayet. Suç tarihi 2021 yani bizim de bildiğimiz gibi Ağustos ayında Bozkurt’ta meydana gelen sel felaketinden hemen sonra.  Burada şikayetçi hanımefendi açıklamalar kısmında detaylarıyla konuyu iletmiş. Hangi hesaba yatırdığını, olayı nereden öğrendiğini.. 

Ben detaylara pek girmeyeceğim ama işin özü, dilekçenin son sayfasında nasıl ifade edildiğini belirten Yalçın;
“Yukarıda belirtmiş olduğum bazı haber paylaşımları dışında gerek yerel basın, gerekse ulusal basında 13 Eylül 2023 tarihli CHP Afyon ilçe kongresine ilişkin çok sayıda yazılı ve görsel haber bulunmaktadır. Tüm bu haberler beni vicdanen ve insani olarak oldukça rahatsız etti. Gerçeklerin yasal yolla ortaya çıkabilmesi adına Kastamonu Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurma zarureti hissettim. Açıklanan nedenlerle şüpheli şahısların cezalandırılması için gerekli soruşturmanın yapılarak haklarında kamu davası açılmasını talep etme zorunluğu doğmuştur, İnsanları dolandırarak şahsi menfaat sağladığından şüphelendiğim bu iki şahsın cezalandırılması için gerekli soruşturmanın yapılarak haklarında kamu davası açılmasını saygılarımla talep ederim”

Yalçın sözlerine "bu dilekçeyi 29 Eylül 2023 tarihinde atmış hanımefendi" diyerek devam etti ve "dilekçe savcılığa verilmiş bunun soruşturması halen devam ediyor" diye ekledi.

Yalçın konuyla ilgili şu sözleri kaydetti:
"Bu vatandaşımız gönderdiği paranın akibetini öğrenmek istiyor haklı olarak. Oradaki açıklamalarda da yazıyor ki; “Bu paraları nerelere verdiniz, kimlere verdiniz, yardımlarımız kimlere ulaştı” diye soruyor.

Cumhuriyet Halk Partisi Rize teşkilatına Hikmet Erbilgin tarafından mesaj yoluyla IBAN numarasının gönderildiğini iddia eden Yalçın, dava sürecinin sürdüğünü ifade ederek; “Hikmet Erbilgin tarafından davacı hanımefendiye ulaşılmış, yaparak suç duyurusunu geri alması konusunda tehditte bulunulmuş dedi.

Yalçın; “sahada mikrofonu alıp ‘Biz bu memleketin, bu belediyenin bir kuruşuna zarar getirenin alnını karışlarım ’diye konuşurken, öbür tarafta bir afet sonrası kendi şahsi hesabınıza yardım toplayacak, onun da ne kadar olduğunu açıklamayacaksınız, kimlere verdiğinizi açıklamayacaksınız, ondan sonra hak, hukuk ve adaletten bahsedeceksiniz. Bu bir kere hem etik değil hem de adaletli değil.” Dedi.

"BEN CHP’li DEĞİLİM"

Bir önceki seçimde Cumhuriyet Halk Partisi ile çalışmış olması ile ilgili Yalçın; “bu belgeler benim elime yeni geçti, ben CHP’li değilim. Biz o günkü şartlarda, partilerimizin genel merkez nezdinde gerçekleştirdiği ittifak sonucu CHP ile buradaki ittifak sürecini yürüttük, bunları tabi ki bilmiyordum, ben CHP’nin içinden bir isim değilim ki.” Dedi. Basından duyduğum kadarını biliyordum diye konuşan Yalçın; “Belge olmayınca nasıl tavır alabilirdim” seçim sürecinde bilseydim aday olmazdım ifadelerini kullandı.

"ASLINDA BEN MİLLETVEKİLİ ADAYI BİLE DEĞİLDİM"

Aslında ben aday bile değildim, il başkanlarımızın tavsiyesi üzerine aday olarak gösterildim diyen Yalçın; “O seçimde ikinci sıra DEVA Partisi’nindi, DEVA Partisi çatısı altında bir aday bulamadığımızdan dolayı beni önerdiler” diyerek adaylık sürecine ilişkin açıklık getirdi.

2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerine dair “Ben DEVA Partisinden aday olamam demiştim” süreç olarak o şekilde gelişti diye konuşan Yalçın şöyle devam etti:

“Karşımızda zalim bir iktidar var. Kastamonu’da bu zalim iktidara karşı muhalefetin bir temsilcisi olsun, bir vekili olsun diye 2018’de İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin ortak oylarıyla seçilmesine rağmen onu da kabul etmemelerine rağmen biz onu destekledik. Beş parti olarak tüm teşkilatlarıyla onları destekledik”

“ÖMRÜMDE İLK DEFA CHP’YE OY VERDİM”

Yalçın; “Ben, çevremdeki insanlar ilk defa CHP’ye oy verdik, insanlara birlikte söz verdik, sayın Hasan Baltacı’ ben sözümü tutmayacağım, Belediye Başkanı olacağım” diyerek ortaya çıktı dedi. Biz de bu seçimi kazanıp, Hasan Baltacı’yı verdiği sözleri tutmak üzere Meclis’e geri göndereceğiz.” dedi.

“SORULARIMI CHE  GUEVARA HİKMET CEVAPLAMAZSA, BEN CEVAPLAYACAĞIM”

Hikmet Erbilgin’e sorduğu sorulara devam eden Yalçın; “Bu hesaba ne kadar para geldi, bu paralar nereye harcandı?” diye sordu. Yalçın; “Mutlaka dökümü vardır” dedi. Yalçın; o günkü Bozkurt Belediye Başkanı’nın bu soruları sorduğunu ifade etti.

Yalçın; “2021 yılında sel felaketinden sonra, merkez ilçe başkanlığına gelen yardımları afet bölgesine ulaştırdınız mı, ulaştırdıysanız bu yardımlar kimler tarafından kimlere verildi, bunu kamuoyuna açıklayın” dedi.

Yalçın; “Kamyonlar ve tırlarla gelen ünlü bir markanın yemek takımları, temizlik malzemeleri, giyim malzemeleri, palet palet parkeler, karton karton sigaralar, beyaz eşyalar, mobilyalar gibi gelen yardım malzemelerini nerelerde kullandınız, nereye verdiniz, açıklayın bunları dedi.

“15 KİŞİYİ ARAYIP SİZE NAKİT PARA YARDIMI YAPACAĞIZ DEDİNİZ Mİ?”

Yine Bozkurt sel felaketinde; “15 kişiyi arayıp size nakit para yardımı yapacağız dediniz mi” diye soran Yalçın bunların belgelerinin olduğunu ifade ederek; ‘bu insanlara yardımda bulunuz mu? ben bunları soruyorum, Che  Guevara Hikmet ve ekibi bunları not alsın, bir sonraki programda bunları açıklayacağım.” şeklinde konuştu.

Afetin ilk döneminde Hasan Baltacı tarafından “HES patladı” diyerek yaygara koparıldığını dile getiren Yalçın; “Birçok insanımız da inandı ancak işin neticesinde öyle olmadığı ortaya çıktı” dedi.

Yalçın, Bozkurt’ta “HES istemiyoruz” denilerek imza kampanyası yürütüldüğünü hatırlattı. Toplanan imzaların Bozkurt Kaymakamlığı ve CHP Bozkurt İlçe yönetimine ulaştırıldığını ifade eden Yalçın; “bu belgeler hakkında bir işlem yaptınız mı? Herhangi bir önerge verdiniz mi?” diye sordu.

CHP Abana ilçe Başkanı ile ilgili olarak da konuşan Yalçın, imza kampanyası yürütmeyin denilerek, Abana İlçe teşkilatının, CHP Merkez teşkilatı tarafından engellendiğini ifade etti. Ardından; “Abana’da yapılacak imza kampanyasına engel oldunuz mu” diye sordu.

Yalçın; Hanönü’ndeki maden ile ilgili kendisini iftira atmakla suçladığını dile getiren

“PARTİ İÇİ KONULARDAN ORADAKİ YÖNETİMİN TAKDİRİDİR”

Hikmet Erbilgin’in parti içi konulardan dolayı, oradaki yönetimin takdiridir şeklinde CHP Hanönü İlçe Başkanı’nın görevden alınmasıyla ilgili sözlerini hatırlatan Yalçın; Erbilgin’e belgelerle çevre felaketinin nelere sebep olabileceğini açıkladığını hatırlattı.

Dönemin Hanönü CHP ilçe Başkanı’nın “defalarca aradım, bilgi verdim, beni dinlemediler, telefonlarımı açmadılar” dediğini aktaran Yalçın, “Che  Guevara Hikmet ile arkadaşları, bize böyle bir bilgi gelmedi, bizimle görüşmediler” sözleri üzerine konuşmaların yer aldığı resimleri gösterdi. Yalçın görselleri göstererek; İlçe Başkanının atık suyun analiz sonuçlarını 5 Ağustos’ta Hikmet Erbilgin’e gönderdiğini ifade etti. Yalçın 7 Ağustos’ta ise basının geleceğinin de ilçe başkanı tarafından Erbilgin’e iletildiğini aktardı. Yalçın, daha sonraki süreçlerde de sürekli yazışıldığını, 15 Kasım 2023’te CHP Hanönü İlçe Başkanı’nın Hikmet Erbilgin’i de oraya davet ederek bir basın açıklaması yaptığını, bu açıklamanın ardından da ilçe başkanını görevden alındığını ifade etti.

“ERZİNCAN’DAN DAHA BÜYÜK BİR FELAKET”

Hanönü’ndeki maden ocağıyla ilgili gerçekleştirdiği tespitleri ifade eden Yalçın; “Biz yerinde gittik gördük, çatlaklar var, Erzincan’dan daha büyük bir felaket bizi bekliyor” şeklinde konuştu.  “Basit fore kazıklarla o duvarı tutmaya çalışıyorlar, kesinlikle dayanmaz” diye konuşan Yalçın; “Atık deposu 3 milyon tonluk, içindeki atık 5 milyon ton” dedi.

Maden yetkileriyle de konuyu görüştüğünü ifade eden Yalçın, gerekli tedbirlerin alındığı ifade edilerek yuvarlak cevaplarla başlarından savdıklarını söyledi.

“O MADEN ŞİRKETİ İLE ARANIZDA AKÇELİ İŞLER Mİ VAR?”

Yalçın; Cumhuriyet Halk Partisi her zaman bu tür doğa olaylarında en önden gider, sahip çıkar diye biliyoruz ama neden Hanönü’ndeki felaket için Kastamonu teşkilatı kılını kıpırdatmıyor” diyerek “Acaba o maden şirketiyle aranızda akçeli işler mi var, siz niye müdahil olmuyorsunuz; önerge verdik, fezleke verdik sözlerinin hepsi yalan, yok öyle bir şey” şeklinde konuştu.

Yalçın; “2023 yılında CHP il yönetimine aldıkları HDP’li birisi var. Bu arkadaş 2023’te Giresun’dan HDP milletvekili olmuş, 2015’te de İstanbul’da 1. Sıradan HDP milletvekili olmuş. HDP diyerek bunlar aslında HDP’yi basitleştiriyorlar ama HDP, bölücü terör örgütü PKK’ya terör örgütü diyemeyen bir parti, bunun siyasi uzantısı bir parti, şimdi de DEM Partisi oldu. Bunlar bölücü terör örgütü ile irtibat halindeler bunların hepsini biliyoruz” dedi.

Bu şahsı neden yönetime aldınız, Halkla ilişkilerden sorumlu yönetim kurulu üyesi yaptınız mı?” yaptıysanız neden 15 gün sonra yönetimden çıkardınız?” diye sordu.

Hasan Baltacı’nın “yönetimden çıkarmadık, ne sakıncası var, HDP’li biri yönetimde olamaz mı?” sözleri üzerine Yalçın; “Onlar olayı çeviriyorlar, biz HDP seçmeninin de oylarına talibiz, MHP seçmeninin de oylarına talibiz, AK Parti seçmenin de oylarına talibiz diye çeviriyorlar” ifadelerini kullandı. Bu şahsın zihniyeti belli, örgütçü bu diye konuşan Yalçın; bu adamı siz Kastamonu CHP il yönetimine nasıl alırsınız, neden alırsınız, neye hizmet edecek bu kişi burada” diye sordu ve  15 gün sonra CHP içerisinde yaşanan tepkiler üzerine yönetimden çıkarıldığını belirtti.

“CHP’nin içinde KÜSKÜN, KIRGIN ARKADAŞLARIMIZ VAR”

“CHP’nin içinde, yıllardır tanıdığımız, küskün, kırgın arkadaşlarımız var, birçok olaya müdahil oluyorlar” diyen Yalçın; “orada üçlü bir çete kurulmuş, o çeteyi aşıp dertlerini anlatamıyorlar” dedi. O üçlü çete istediği gibi bu partiyi yönetiyor diyerek, 2018 yılında Hasan Baltacı’nın harita ve mühendislik şirketinin önünde çekilmiş fotoğrafları gösterdi. Fotoğraflarda o dönemin HDP Milletvekili adayının da yer aldığını belirten Yalçın; Hikmet Erbilgin, İlke Karabacak’ın da aynı karede yer aldığını aktardı.

3-71

“BİZ HANGİSİNE OY VERECEĞİZ?”

“Yuvamız Kastamonu diyerek bu şehre hizmet edeceğiz derken burada neyin pazarlığı yaptınız ”şeklinde konuşan Yalçın; “Kastamonu muhafazakar bir şehir, söylemlerle, eylemlerin birbirini tutması gerekir, Efsane başkan Turhan Topçuoğlu’nun oğlu ile aynı karede yer alacak kadar milliyetçilerse peki Kastamonulu hemşehrilerimize soruyorum biz hangisine oy vereceğiz?, Hangi Hasan Baltacı’ya oy vereceğiz, hangi Hikmet Erbilgin’in sözüne inanacağız, hangi İlke Karabacak doğru söylüyor” dedi. Benim gözümde bu arkadaşlar CHP’yi temsil etmiyor” diyen Yalçın sözlerine şöyle devam etti:

“Biz Kastamonu’daki CHP’lileri de biliyoruz” Peki ya Che  Guevara Hikmet? Nereden geldiği, nereli olduğu belli olmayan Hikmet, Turhan beyin oğlu ile oy devşirmeye çalışıyor. Bizim MHP’li seçmenimizden oy çalacaklar akılları sıra. Yüzlerine birer maske geçirmişler, şirinlik yapıyorlar, şirinlik yaparak seçim kampanyası düzenleyerek seçim kazanacaklar, biz bunlara müsaade etmeyeceğiz, o maskeler düşecek.”

2019 yerel seçimlerinde İYİ Parti ile ortak girildiğini hatırlatan Yalçın, üçlü çetenin marifetini açıklıyorum diyerek şöyle devam etti:

“Bizim adayımız zayıf, bizim kazanma şansımız yok, biz oylarımızı MHP’ye vereceğiz diyerek CHP seçmenlerini arayarak telkinde bulunduğunuz mu, isteyen o günkü CHP Kadın kolları başkanını arayıp sorabilir”

Iftaryemegi

“MÜSLÜMAN MAHALLESİNDE SALYANGOZ SATTIRMAYIZ”
Biz Belediye’yi kimlere emanet edeceğiz, Hasan Baltacı ve ekibini tanıyalım, neye ve kime hizmet ediyorlar öğrenelim diye konuşan Kadir Yalçın; “son zamanlarda hamiyet sözünü dillerine doladılar, hamiyetin manevi olarak kelime anlamı sahip çıkmaktır” dedi. Geçen ramazan ayında düzenlenen teşkilat toplantısından bir kareyi göstererek Yalçın; “Tutmuyorsanız bari saygı gösterin, eskiden Kastamonu’da yaşayan Ermeni vatandaşlar bile ramazan ayında bize saygı gösterirdi, dikkat ederlerdi, bizim değerlerimize bu kadar uzaklar, bizimle alakaları yok, yanına efsane başkanın oğlunu alıp fotoğraf karesi vermeyle değerlere sahip çıkılmıyor, inandığın gibi yaşayacaksın, ya da konuştuğun gibi yaşayacaksın” ifadelerini kullandı. Yalçın; “Gayrimüslimler bile bize saygılı davranırken, Müslüman mahallesinde salyangoz sattırmayız, herkes haddini bilecek, bizim insanımızı kandırmanıza izin vermeyeceğiz” ifadelerini sözlerine ekledi.

“HAÇLI ZİHNİYETİNE KASTAMONU’DA VÜCUT BULDURMAYACAĞIZ” 
Yalçın Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel’in “Kastamonu’yu kazanacağız sözlerine ilişkin şu ifadelere yer verdi;
“CHP’yi ele geçiren Genel Başkan dahil, bütün üst yönetim her gün Kastamonu Belediyesi’ni Hasan Baltacı ile alacaklarını ifade ediyor, bunun manası, asırlardır işgal görmemiş, toprağına düşman ayağı değmemiş bu kadim şehre haçlı zihniyeti hiç giremedi, bundan sonra da giremeyecek, terörle, terörist ile işbirliği yapan pazarlık eden herkesi haçlı zihniyeti olarak görüyoruz, çünkü bunların sözleriyle eylemleri kesinlikle birbirini tutmuyor.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün partisi CHP’yi kendilerine kalkan yapan bu zihniyete, kadim şehri teslim etmeyeceğiz”


“İŞE GİTMEDEN MAAŞ ALIYORLAR”
Kadir Yalçın; CHP Kastamonu İl Başkanı İlke Karabacak’ın Eğitim-Sen’in sekteri olduğunu, işe gitmeden maaş aldığını belirterek şu Parti Meclisi Üyesi Hikmet Erbilgin’in eşinin de Hasan Baltacı’nın ikinci danışmanı olduğunu ve çalışmadan maaş aldığını” iddia etti. Meclis’te ikinci danışmanlarla ilgili bir kamu kurumunda çalışan memur olması ve en az lise mezunu gerektiği şartının bulunduğunu aktaran Yalçın; “Evde çalışarak nasıl kamu hizmeti yapılıyor, bunu nasıl hallettiler” diye sorarak, belgelerinin de bulunduğunu ifade etti.

CHP İl Başkanı İlke Karabacak’ın eşinin de Hasan Baltacı’nın birinci danışmanı ve iyi bir çalışan olduğunu hatırlatan Yalçın; “Dışarı para kaçırmayalım, bütün parayı biz alalım demişler, ne güzel memleket, bir gün hesap soran olur” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Kastamonu teşkilatından sorduğu sorulara cevap vermelerini beklediğini ifade eden Yalçın, cevap alamazlarsa kendileri tarafından belgeleriyle açıklayacaklarının altını çizdi.

"SEN MUHALEFETİN SESİNİ KESİYORSUN"
Hasan Baltacı’nın Muhalefet Partisi’nin Milletvekili olarak iyi bir performans gösterdiğini de belirten Yalçın, bu zihniyetleri “Şehr-ül Emin’e sokamayız” diyerek Afyon’da yaşananları hatırlattı. “En azından 20 ilçenin derdini anlattınız, mecliste bizi temsil ettiniz, bu Kastamonu Belediyesi’nde ne var da siz milletvekilliğini bırakıp, aday oluyorsunuz? Sizden başka aday mı yoktu?” diye konuşan Yalçın; halk istedi ve Hasan Baltacı seçimi kazanıp 2025’te erken seçim olursa; Cumhur İttifakı üç vekili de aldığında nerede kalır bizim sözümüz, hakkımız, sen Kastamonu’dan muhalefetin sesini kesiyorsun” dedi.


“PROJENİN SAHİBİ DİYE BİR ŞEY OLUR MU?”
Seçim sürecinde partilerin Kastamonu Belediye Başkan adayları arasında yaşanan “proje” sahipliği tartışmasına da değinen Yalçın; “Kastamonu’ya ve insanımıza hizmet edeceğiz, Kastamonu’da yaşayan insanlarımız için hayırlı olan her projeyi zaten hayata geçirmemiz lazım, projenin sahibi diye bir şey olur mu” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Kastamonu Belediye Başkan adayı Hasan Baltacı’nın derman evleri ve kentsel dönüşümü İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle yapacağını söylediğini hatırlatan Yalçın; “Orada CHP’nin kazanacağı garanti mi? Ya kazanamazsa, o zaman yapmayacak mısınız, hayali vaatler mi bunlar” dedi. Yalçın; “Gerçekçi sözler verelim, insanlarımızı kandırmayalım” şeklinde konuştu.
(Serkan KEBECİOĞLU)
 

Kaynak: TV366