Yalçın, Baltacı’ya iftira atmadığını, maden konusunda uyarılarını somut örneklerle paylaştığını ve bu uyarıların gerçeklere dayandığını vurguladı. Baltacı'nın ve AKP'nin kamuoyunu kandırmak ve insanları lekelemekten başka bir şey yapmadığını savunan Yalçın, maden firmasıyla Baltacı ve Hikmet Erbilgin arasındaki ilişkinin ortaya çıkmasından rahatsız olan Baltacı'nın, kendi maddi çıkarlarını milletin hayatının önüne koyduğunu ifade etti.

Yalçın, 2023 yılında Hanönü'ne defalarca giderek maden sahasındaki tehlikeleri paylaştıklarını ve bu konuda çeşitli kişilerle incelemelerde bulunduklarını dile getirdi. Ayrıca, CHP Hanönü İlçe Başkanı Mehmet Soysal'ın maden ve Hanönü'yü bekleyen tehlikelerle ilgili yaptığı açıklamaların medyaya yansıdığını ve görevinden alındığını hatırlattı.

İnternet haber sitelerinde yer alan haber başlıklarının gerçekleri yansıttığını belirten Yalçın, AKP'nin maden firmasının avukatlığını üstlendiğini ve geçmişte yaşanan olaylara dikkat çekti. Yalçın, AKP'nin ve Baltacı'nın Kastamonu'yu kandırmaya çalıştığını ve milletin önümüzdeki 5 yılı kaybetmemesi gerektiğini vurgulayarak, seçmenleri bu tür taktiklere karşı uyanık olmaya çağırdı.

Kadi̇r Başkan

Yalçın’ın açıklamalarının tamamı şu şekilde oldu:

 

"Hasan Baltacı TV366 ve Açıksöz TV de katıldığı programda Hanönü’ndeki maden konusunda kendisine iftira attığımı iddia etmiş. Biz iftirayı bilmeyiz. İftira atmayı en iyi yapabilenler Hasan Baltacı  ve iktidardaki AKP’dir. Bunların yaptığı her iş göz boyama, milleti kandırma ve insanları lekelemekten ibaret. Yıllarca kayıkçı dövüşü yapıp milletin ömrünü tükettiler. Ama her ikisinin de yalanları tükenmedi.

Ben malumunuz olduğu üzere çıktığım programda Hanönü ve Küre maden işletmelerindeki tehlikelere dikkat çekmiştim. Hatta gördüklerimi somut olarakta ifade etmiştim. Benim söylediklerimi Hasan Baltacı iftira diye nitelendirmiş. Çünkü maden firması ile kendisi ve Hikmet Erbilgin arasındaki ilişkinin ortaya çıkmasından rahatsız oldu. Hasan Baltacı kendi maddi kaygısı için milletin hayatını önemsemiyor. Tek gayesi kendi çıkarı.

Ben ve partili arkadaşlar 2023 yılında çok defa Hanönüne giderek  maden sahasında ve atık havuzundaki tehlikeleri kamuoyu ile paylaştık. Son olarak 24 Eylül 2023 de Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Kaya ile birlikte Hanönüne gidip incelemelerde bulunduk. Vekilimiz gerekli temasları kurup konuyu meclise taşıyacağını söyledi. CHP Hanönü İlçe Başkanı Mehmet Soysal ise  15 Kasım 2023 de maden ve Hanönüyü bekleyen tehlikeler ile ilgili basın açıklaması yaptı ve 16 Kasım 2023’te maden şirketiyle ilgili bildiklerinden ve açıklamalarından dolayı görevinden alınmıştı. Bu da medyaya yansımıştı.

Tunceli ismini kaldırıp Dersim'e çevirdiler: Hesap askıya alındı! Tunceli ismini kaldırıp Dersim'e çevirdiler: Hesap askıya alındı!

İnternette “10haber.net”   sitesinde bunun haberleri çıktı  “Kastamonu CHP’de maden krizi sürüyor” ve “CHP'li vekilin iş yaptığı madene karşı çıkan CHP'li başkan görevden alındı” haber başlıklarını  girdiğinizde Hasan Baltacı’nın ve Hikmet Erbilgin’in aslında gerçeği gizlediğini milletimiz görecektir. Eğer o haber yalansa buyrun önceki CHP ilçe başkanı Mehmet Soysal’a sorun. Çünkü o dönemde Hanönü ilçe başkanı olan Mehmet Soysal İstanbul’da Çevre Endüstriyel Analiz Laboratuvarı’nda yaptırdığı analizlerde madenin kanal suyuna bıraktığı ağır metallerin birçoğunun kabul edilebilir sınırın üzerinde olduğunu açıklamıştı. Sonrasında ise Mehmet Soysal’ın bu çalışmalarından  Hikmet Erbilgin ve Hasan Baltacı rahatsız olmuşlar ve  Soysal’ı görevden almışlardı. Bunun tek sebebi Hasan Baltacı’nın maden şirketiyle arasındaki ticari ilişkilerdi. Hasan Beyin yıllarca ortağı olduğu BİLTEK Haritanın referansları arasında Hanönündeki maden firması Acacia Madencilik Şirketi bulunmaktadır.

Hasan Baltacı böyle yaparken maden firmasının avukatlığını ise AKP yapıyor. Çünkü Erzincan’daki acı hadisede iktidarın rezillikleri hala sıcaklığını koruyor. Bunlar tencere ve kapak gibi, al birini vur ötekine. Aziz milletimiz, ne AKP’nin ne de Hasan Baltacı’nın umurunda değil. Onun için önümüzdeki 5 yılıda kaybetmemeliyiz. Bunun için hem AKP’nin defolu adayının hem de millete verdiği sözünde durmayan Hasan Baltacı’nın yüzüne maske takıp şirinlik yaparak Kastamonu’yu kandırmasına izin vermeyeceğiz.

Kadir Yalçın sadece ve sadece Kastamonu Sevdalısıdır."

Editör: Serkan Kebecioğlu