Ekip, Arama Kurtarma Ekip Lideri Serdar Topaç önderliğinde, ‘’Afet ve Acil Durumlara İlişkin Hizmet Standartları ve Akreditasyon Esaslarının Belirlenmesi Hakkında Yönetmelik’’ kapsamında gerekli eğitim süreçlerini başarıyla tamamladı.

Kastamonu İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından verilen eğitimleri tamamlayan ekip üyeleri, Ankara İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü’nden gelecek olan  komisyon tarafından sınava tabi tutulacaklar. Ekip üyeleri, almış oldukları eğitimlerdeki becerileri, sınav komisyonu karşısında tatbik etmek için eğitim sürecinin tamamladığını şuan dijital ortamda gerekli evrakların da sisteme yüklendikten sonra   Afad Başkanlığı tarafından verilecek olan sınav tarihini bekleyecek.

AFAD Başkanlığı tarafından başvurusu kabul edilen ve düzenlenen sınav sonrası AFAD Başkanlığı’nın onayı ile akredite olacak KADASK, kentsel arama kurtarma alanında “Hafif Seviye Ekip” olarak ulusal alanda yaşanabilecek afetlerde görev alabilecek.

Kadask (3)

KADASK Arama Kurtarma Ekibi Arama Kurtarma Başkanı ve ekip lideri Serdar Topaç, açıklamasında; Yıllardır Kastamonu da Farklı Sivil Toplum Kuruluşlarınada arama kurtarma konusunda öncü olduğunu ve ekibi ile Başta Bozkurt sel felaketi ve bölgemizde yaşanan tüm sel su baskını ve kayıp vakaları gibi yaşanmış olaylarda görev aldığını geçtiğimiz sene ülkemizde yaşanan 100 yılın felaketi olarak adlandırılan 11 ilimizi etkileyen deprem de de Malatya İlimizde Ekip arkadaşları ile birlikte çalışarak 6 vatandaşımızı canlı olarak çıkarmışlardı.

Kastamall AVM'de Emniyet'ten siber yarışma Kastamall AVM'de Emniyet'ten siber yarışma

Topaç sözlerine şu şekilde devam etti; “Ben ve ekibim Başta Kastamonu ilimizde olası ve ülkemizin her yerin de  tüm doğal afetlerde ve diğer kayıp vakaları gibi Afad dan gelen tüm çağrılara KADASK Arama Kurtarma ekibi olarak gönüllü ekip arkadaşlarım ile devletimize ve vatandaşlarımıza hizmet edeceğiz  Çok güçlü bir ekip oluşturmanın mutluğunu yaşıyoruz” dedi.

Kulüp Başkanı Dr Alp Arslan, ise şu sözlere yer verdi; “Kurmuş olduğumuz arama kurtarma ekibimiz çok kısa zaman zarfı çerisinde büyük yol kat ettik. Öncelikli temennimiz afetlerin yaşanmaması, yaşanabilecek afetlere karşıda hazırlıklı olunmasıdır. Ülkemizin coğrafyası gereği çeşitli afetler yaşanmaktadır, KADASK olarak yaşanabilecek afetlere yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Bölgemizde akredite edilen daha çok ekip oluşmasını arzu ediyorum. Büyük bir özveri ve gayret ile eğitimlere katılan  afet anında ihtiyaç duyulan eli uzatabilmenin mücadelesini veren gönüllü arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Arama kurtarma ekibimize eğitimlerde ter döktüren Başta Ekip Liderimiz Serdar Topaç Beye ve AFAD Eğitmenlerimiz den Mehmet Kaptan ve Remzi Yeşilçimen Beye ayrı ayrı teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Kadask (2)

Editör: Banu Türkmenoğlu