Küre’de Kaymakam Zübeyde Aslan, Küre Belediye Başkanı Salih Turan, İl Milli Eğitim Müdürü Oğuz Yılmaz, Kurum ve Kuruluş Müdürleri ve Küre halkınca karşılanan yürüyüşçüler için hazırlanan programda Küre Kaymakamı Zübeyde Aslan konuşma yaptı. Yürüyüşe katılan Kastamonu Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşat Asrak de yürüyüş ile ilgili açıklamada bulundu.

Yürüyüşçüler için Küre’de Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu’nca folklor gösterisi yapıldı. Küre’deki okullarca İstiklal Yolu için hazırlanan resim sergisi de büyük ilgi gördü. Yürüyüşçülere çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Yürüyüşçüler Istiklal Yolu Küre'ye Ulaştı (3)

Küre İlçe Kaymakamı Zübeyde Aslan yaptığı konuşmasında katılımcılara teşekkür ederek; "İstiklal Yolu bildiğiniz üzere bir hatırlatma değil, Türk milletine verilmiş bir vefa borcudur, bu yüzden çok kutlu bir görevi üstlenmiş bulunmaktayız. Bu yüzden ilçe olarak, il olarak siz değerli misafirlerimize hoşgeldiniz diyorum" ifadelerine yer verdi.

Kastamonu Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşat Asrak da TV366 ve İstiklal Gazetemize yaptığı açıklamasında şunları söyledi,

 “Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşümüze, İnebolu’nun şeref ve kahramanlık günü olan 9 Haziran’da, açılış töreniyle başladık. Açılış töreninden sonra, sayın valimiz, milletvekillerimiz ve Türkiye’nin her bir yerinden gelen yürüyüşçülerimiz ile birlikte yürüyüşümüz, İnebolu’dan başladı.

Bildiğiniz gibi, İstiklal Savaşı'nın kazanılmasında en önemli rolü oynayan bütün askerlerimiz cepheye gittiğinde, kadınlar, yaşlılar ve çocuklar İstiklal Savaşı'nı kazanacak cephaneyi, mühimmatı İstanbul'dan, Trabzon'dan ve Rusya'dan gelen cephaneleri İnebolu'daki kahraman kayıkçılarımız ve mavnacılarımız aracılığıyla açıkta duran cephaneyi, Karadeniz'in hırçın dalgaları arasından 3 yıl boyunca İnebolu Limanı'na indirmişlerdir. Oradan da Şehit Şerife Bacılar, Halime Çavuşlar ve diğer kadınlar, yaşlılar, çocuklar, askerler cephedeyken, üç yıl boyunca cephaneyi taşımışlardır.

Yürüyüşçüler Istiklal Yolu Küre'ye Ulaştı (5)Yürüyüşçüler Istiklal Yolu Küre'ye Ulaştı (4)Yürüyüşçüler Istiklal Yolu Küre'ye Ulaştı (2)

İstiklal Savaşı'nın kazanılmasında en büyük rolü oynayan İstiklal Yolu'nda, İnebolu'dan 390 km uzaklıktaki Ankara'ya kadar cephanenin taşınmasında ve en önemlisi İnebolu Limanı'ndan çıkıp Kastamonu'ya kadar zorlu bir coğrafyada yaşanan sıkıntıları, yıllardır Türkiye'nin dört bir yanından gelen yürüyüşçülerimizle birlikte anıyoruz.

Bizler de Gençlik ve Spor Bakanlığımızın bünyesinde dört yıldır bu programları icra ediyoruz.

Bu yıl da dün akşam Çuhadoruğu'nda konakladıktan sonra, bugün yürüyüşçülerimizle birlikte Küre ilçemize geldik.

Küre ilçemizde de çok muhteşem, çok güzel bir karşılama oldu.

Düzce'de akıl almaz olay Düzce'de akıl almaz olay

Sayın kaymakamımız, belediye başkanımız ve halk, gençlerimizi çok coşkulu bir şekilde karşıladılar. Küre’den çıkıp, biraz sonra Ecevit Hanı’na geçeceğiz. Yürüyüşçülerimiz, 12 Haziran saat 5 buçukta Kışla Parkı’nda Kastamonulularla buluşacak ve oradan da Cumhuriyet Meydanı’na geçerek yürüyüşümüzü coşkulu bir şekilde tamamlayacağız.

Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü için Türkiye’nin dört bir yanından gelen tüm katılımcılara, organizasyon emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.”

Yürüyüşçüler Istiklal Yolu Küre'ye Ulaştı (6)

Muhabir: Cengiz MUHZİROĞLU