İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 15. Zirvesi kararlarına, Türkiye'nin önerileri sonucunda, İİT Üye Devletlere, Uluslararası Adalet Divanında (UAD) İsrail aleyhine açılan soykırım davasına müdahil olma çağrısı yapılması tedbiri eklendi.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Gazze'de aylardır soykırım yapan İsrail'e karşı bir araya geldi. Gambiya'da yapılan İİT 15. Zirvesi'nde İsrail'e karşı dikkat çeken kararlar alındı. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın da katıldığı İİT toplantısı sonrasında Uluslararası Adalet Divanında (UAD) İsrail aleyhine açılan soykırım davasına müdahil olma çağrısı yapılması için karar alındı. Büyükelçi Mehmet Paçacı İslamofobi Özel Temsilcisi olarak atandı.

BÜYÜKELÇİ PAÇACI İSLAMOFOBİ TEMSİLCİSİ OLARAK ATANDI

Diplomatik kaynaklar, 4-5 Mayıs'ta Gambiya'nın başkenti Banjul'da yapılan İİT 15. Zirvesi'ne ilişkin bilgi paylaştı. Kaynaklar, İİT 15. Zirvesi'nde, İİT Genel Sekreteri'nin İslamofobi Özel Temsilcisi görevinin oluşturulduğunu kaydederek, bu göreve atanan ilk kişinin, Türkiye'nin İslamabad Büyükelçisi Mehmet Paçacı olduğunu aktardı.

İSLAM ÜLKELERİNDEN FİLİSTİNLİLERE KORUMA SAĞLAMA KARARI

Kaynaklar, İİT 15. Zirvesi'nde, İsrail'in savaş ve insanlık suçlarının önlenmesine yönelik diplomatik, ekonomik ve siyasi her türlü tedbiri alma çağrısında bulunulduğunu aktararak, "İİT kararlarını uygulamayan üye devletlere karşı, üyeliğin askıya alınması dahil, hukuki tedbirler uygulanması ve bu konuyu ele almak üzere bir toplantı düzenlenmesi karara bağlandı." ifadesini kullandı.

Bartınlı Uzman Çavuştan acı haber! Bartınlı Uzman Çavuştan acı haber!

Zirve'de "İsrail'le işbirliği yapan ülkelerin soykırıma varan suçlara ortaklık ettiği"nin vurgulandığına dikkati çeken kaynaklar, "Filistinlilere koruma sağlanması" kararının alındığını belirtti.

TÜRKİYE'NİN ÖNERİSİ ETKİLİ OLDU, SOYKIRIM DAVASINA MÜDAHİL OLUNACAK

Diplomatik kaynaklar, Türkiye'nin önerileri neticesinde, İİT 15. Zirvesi kararlarına tedbirler eklendiğine işaret ederek, bunları şu şekilde sıraladı:

"Gazze'deki suçlardan sorumlu özel ve tüzel kişilerin varlıklarının dondurulması; İsrail'in uluslararası spor, kültürel ve ekonomik etkinlik ve faaliyetlerden menedilmesi yönünde çaba harcanması; İsrail'in uluslararası örgüt ve forumlardan ihracı konusunda çaba harcanması; Üye Devletlere Uluslararası Adalet Divanındaki soykırım davasına müdahil olma çağrısı."

Zirve'de, Kıbrıs meselesine ve Batı Trakya Türk azınlığın durumuna ilişkin konularda İslam dünyasının dayanışmasını teyit eden kararlar alındığını kaydeden kaynaklar, "Nihai Bildiri'de PKK/PYD/YPG terör örgütlerinin ortak tehdit olduğu karara bağlandı." ifadesini kullandı.

Kaynaklar, 2025'te yapılacak İİT Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı'nın Türkiye'de yapılmasının kararlaştırıldığı bilgisini paylaştı. (Türkiye Gazetesi)

Editör: Mehmet Salman