İnebolu Eğitim Kültür, Sanat ve Sosyal Yaşamı Destekleme Derneği, Üretken Kadın Güçlü Kadın, Ahşap Sera Projesi maliyet bedeli 461 bin lira, Paydaşları İnebolu Kaymakamlığı, Köylere Hizmet Götürme Birliği, İnebolu Halk Eğitim Merkezi olan proje ile kurulacak ahşap seralarda çalışacak üretken 40 kadının bölge istihdamına ve toplumsal kalkınmaya katkı sağlaması ile ahşap seralarda yetişen ürünlerin İnebolu halk pazarında ve İstanbul organik pazarlarında tüketici ile buluşması amaçlanıyor.

Protokol imza törenine Vali Meftun Dallı, İnebolu Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar, İl Sivil Toplumla İlişkiler Şube Müdürlüğü Şefi Pınar Başbilen, İnebolu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hülya Karaarslan katıldı.

Üretken Kadın Güçlü Kadın, Ahşap Sera Projesi protokolü Vali Meftun Dallı ve İnebolu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hülya Karaarslan tarafından imzalandı.

ahşapseraprojesi (1)

Vali Meftun Dallı, güzel bir protokol için bir araya gelindiğini belirterek: “Projenin adı Üreten Kadın Güçlü Kadın İnebolu Ahşap Sera Projesi. Kendilerine teşekkür ediyoruz böyle güzel bir fikir ortaya koyup bunu proje haline getirdikleri için. Projeyi İçişleri Bakanlığımıza sunmuştuk, oradan 461 bin lira destek çıktı. İnşallah takibini ve uygulamasını yapacaklar. İlçemizde 20 kadınımız bu kurulacak projelerde organik üretim yapacaklar” dedi.

Üretilecek ürünlerin İnebolu Halk Pazarı’nda ve İstanbul organik pazarlarında tüketiciyle bulaşacağını aktaran Dallı: “Diğer ilçelerimize de veya duruma uygun olan diğer sivil toplum kuruluşlarımıza da bu bir örnek olur diye aynı zamanda temennide bulunuyorum. Katkıda bulunan herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

İnebolu Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar ise İnebolu’nun sera noktasında ilimizde en fazla üretim yapan ilçe olduğunu ifade ederek: “Şu an itibarıyla 115 dekar örtü altı üretime sahibiz. Bizim de amacımız bu potansiyeli olan ilçeyi bu konuda desteklemek, teşvik etmek ve bölgesel bir sera merkezine dönüştürmek. Bununla ilgili 3-4 ayrı sera projemizi yürütüyoruz. Projemizle de 20 kadınımıza bir destek vereceğiz” dedi.

ahşapseraprojesi (4)

Çiftçileri sera konusunda eğiteceklerini de söyleyen Baycar: “Biraz daha profesyonel anlamda uygun gübreleme, toprak analizleri yapılması, uygun sulama teknikleri yani modern teknikler dediğimiz teknikleri kullanmalarını sağlayıp biraz da profesyonel anlamda üretim yapmalarını sağlamak. Şu ana kadar son iki yılda 170 aileye yaygın seracılıkla ilgili sera desteğinde bulunduk. Bunu kendi yerel imkanlarımızla Köylere Hizmet Götürme Birliği, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Tarım Müdürlüğü, Orman Müdürlüğü, Kaymakamlığımızın organizasyonunda sera dağıtımı yapmış olduk. Bu projemiz de bunu canlandıracak güzel bir projemiz. Desteği olan herkese çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

ahşapseraprojesi (3)

CİDEFED Mehmet Mutlu'yu ağırladı CİDEFED Mehmet Mutlu'yu ağırladı

(Cengiz Muhziroğlu)

Editör: Ercan Çatal