Kurtuluş Savaşı’na son noktanın konulduğu, Türk milletinin esaretten kurtulduğu, Büyük Zafer’in 101’inci yılı Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı, törene her yıl olduğu gibi yine komandolarımızın yürüyüşü damgasını vurdu.

            Atatürk anıtına Valilik ve Belediye Başkanlığı çelenginin sunumu ile başlayan törenler Valilik makamında tebriklerin kabulü ile devam etti.

            Ardından Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen törende Vali Meftun Dallı ve Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu halkı selamlayarak bayramlarını kutladı. Törene ayrıca, milletvekilleri Serap Ekmekci ve Hasan Baltacı da katıldı.

            Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu, Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Asker Alma Bölge Başkanlığı’ndan Personel Üsteğmen Yusuf Arıkan yaptı.

            Türk ulusunun 30 Ağustos 1922’de kazanılan büyük zaferle, işgalci güçleri ülke topraklarından atarak yeniden özgürlüğe ve bağımsızlığa kavuştuğunu belirten Üstteğmen Yusuf Arıkan, “Bu zafer Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde milli birlik ve beraberliğin sağlanmış olmasının mutlak bir sonucudur. Bu zafer Atatürk'ün Ya İstiklal Ya Ölüm direktifine yürekten inanan bir ulusun özgürlük yolundaki sarsılmaz azim ve iradesinin göstergesi, büyük fedakârlıklarının bir ödülüdür. Aynı zamanda yüce Türk milletiyle, onun kahraman ordusunun en zor şartlarda bile egemenliği ve özgürlüğü söz konusu olduğunda nasıl şahlandığını, Türk birlik ve beraberliğinin güç ile yeteneklerin nelere muktedir olduğunu gösteren benzersiz bir örnek oluşturmuştur” dedi.

            “Türk ulusu ve onun kahraman ordusu, Atatürk ilke ve devrimleriyle Türkiye Cumhuriyeti'nin temel niteliklerinin sonsuza dek yaşatılmasına, ülke bütünlüğünün, milli birlik ve beraberliğin korunmasına dün olduğu gibi bugün de canları pahasına devam edecektir” diyen Yusuf Arıkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

            “Bağımsızlık sembollerimizden ay yıldızlı bayrağımız hepimizin varlığının, gücünün, aidiyetimizin simgesi, birliğimizin harcıdır. Barış, kardeşlik isteyen herkes Türk bayrağının altında birleşmeli, ona sahip çıkmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurulmasında kanları ve canları pahasına mücadele veren başta ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş aziz şehitlerimizi ulusça minnet ve saygıyla anıyoruz. Ruhları şad olsun. Ayrıca bu uğurda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan, hayatta olan kahraman gazilerimiz ile emekli personelimize şükranlarımızı sunar, bu bayramın ebediyete kadar şan ve şerefle kutlanmasını dilerim.”

       buyukgurur (1)     Törende Abdurrahmanpaşa Lisesi öğrencisi Reyhan Uzun, 30 Ağustos adlı şiiri ve yine Abdurrahmanpaşa Lisesi öğrencisi Mert Çiftçi de Akdeniz’e adlı şiiri okudu. Program Atabeygazi Mehteran takımı gösterisi, Merkez Ortaokulu Halk Oyunları gösterisi, İl jandarma Komutanlığı Köpek Unsurları gösterisi ile devam etti. Komandoların geçişi de törende büyük alkış aldı.  (Cengiz Muhziroğlu)

          buyukgurur (8)buyukgurur (6)buyukgurur (2)buyukgurur (10)buyukgurur (9)buyukgurur (5)buyukgurur (3)

buyukgurur (7)