50 Yaşındaki Bisikletçi Kene Kaynaklı Ensefalit Vakasına Yakalandı

VOA'nın sitesinde yer alan haberde 50 yaşındaki bir adamın, North Yorkshire Moors Milli Parkı'nda dağ bisikleti sürerken bir siyah bacaklı kene ile enfekte olduğu belirtildi. Beş gün sonra, viral enfeksiyon semptomları olan yorgunluk, kas ağrısı ve ateş geliştirdi. İyileşmeye başladı gibi görünse de yaklaşık bir hafta sonra koordinasyonunu kaybetmeye başladı ve teşhis sonucunda beyin iltihabı (ensefalit) geliştiği tespit edildi. Bu hastalığın potansiyel olarak ölümcül bir kene kaynaklı ensefalit (TBE) olduğu anlaşıldı.

İklim Değişikliği Kenelerin Yayılımını Artırıyor
Uzmanlar, son 30 yılda İngiltere'nin ortalama 1 santigrat derece daha sıcak hale geldiğini ve iklim değişikliğinin kene kaynaklı hastalıkların yayılımını artırdığını belirtiyor. Keneler, yüksek sıcaklıklarda ve nemli ortamlarda daha aktif hale gelerek, insan ve hayvanlarla teması artırıyorlar.

TBE, Lyme hastalığı gibi diğer kene hastalıklarından daha ölümcül olup tedavisi yok. Tedavi edilmeyen ciddi vakalarda ölüm oranı yüzde 1 ila 35 arasında değişiyor ve kurtulanlarda kalıcı nörolojik sorunlar görülebiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, Avrupa ve Kuzey Asya'da her yıl 10 bin ila 12 bin arasında TBE vakası görülüyor. Ancak düşük farkındalık ve eksik raporlama nedeniyle toplam vaka sayısının daha yüksek olabileceği düşünülüyor.

Özellikle yeni bölgelere yayıldığı düşünülen TBE'ye karşı mevcut aşılar, tüm alt tipleri kapsamıyor. Bu nedenle, virüse karşı daha etkili aşıların geliştirilmesi çağrısında bulunuluyor.

Candida Auris Mantarının Tehlikeli Yayılımı
Benzer şekilde, iklim değişikliği Candida auris isimli bir mantar türünün de yayılımını artırmış görünüyor. Bu mantar, ciddi hastalıklara neden olabilen ve tedavisi zor bir halk sağlığı tehdidi oluşturuyor.

Kastamonu’nun yeni Sağlık Müdürü belli oldu Kastamonu’nun yeni Sağlık Müdürü belli oldu

Özellikle hastanelerde bağışıklık sistemi baskılanmış hastaların en fazla risk altında olduğu belirtiliyor. Ancak virüsün artan sıcaklıklarla doğal ortamda da daha sık görülmesi, insanlara ve sağlık kurumlarına yönelik tehdidi artırıyor.

Teşhisi zor

Candida auris'in tedavisi zor olduğu kadar teşhisi de zor. Birçok tıp uzmanı, oldukça nadir görülen bu mantarın varlığından haberdar değil.
Enfeksiyonun yaygın belirtileri arasında sepsis, ateş ve düşük tansiyon yer alıyor ve bunların hepsinin birçok nedeni olabilir. Mantar bir kan testi ile teşhis edilir.

Kan, herhangi bir bulaşıcı organizmanın büyümesine ve daha tespit edilebilir hale gelmesine izin vermek için besin açısından zengin bir ortama yerleştirilir.

Johns Hopkins'ten Casadevall, "Bence küresel ısınmanın mikroplar üzerinde nasıl bir seçilim baskısı yarattığını düşünmenin yolu, ne kadar çok sıcak gün yaşadığımızı düşünmek. Yüksek sıcaklıkların yaşandığı gün sayısı arttıkça, bazı mikropların uyum sağlama ve hayatta kalma olasılığı da artar’’ dedi.

İklim değişikliğinin etkileriyle başa çıkmak ve bu tür hastalıkların yayılmasını önlemek için daha fazla araştırma ve önleme stratejileri geliştirilmesi önem taşıyor. Halk sağlığı yetkilileri, insanların iklim değişikliğiyle ilgili farkındalığını artırarak, bu tür sağlık tehditlerine karşı daha bilinçli bir toplum oluşturmayı hedeflemeli.

Kaynak: VOA