İsveç merkezli ünlü mobilya devi IKEA, sanal mağazasında çalışacak yeni bir ekip oluşturmak için Roblox oyuncularını işe almayı planlıyor. Bu sanal mağazadaki çalışanlara saat başına yaklaşık 530 TL ücret ödenecek.

Perkotek PDKS Sistemi: İş Gücünüzü Optimize Edin Perkotek PDKS Sistemi: İş Gücünüzü Optimize Edin

Pazartesi günü yapılan bir basın açıklamasında IKEA, 24 Haziran'da Roblox platformunda piyasaya sürülecek olan "İş Arkadaşı Oyunu" adlı sanal mağaza deneyimini duyurdu.

Şirket, bu sanal mağaza için 10 ücretli çalışan almayı hedefliyor. Başvurular Pazartesi günü başlayıp 16 Haziran'a kadar devam edecek.

SANAL MAĞAZADA GERÇEKÇİ İŞ DENEYİMİ

Sanal mağaza, oyunculara IKEA mağazalarında mevcut olan çeşitli mesleki pozisyonları göstererek gerçek dünyadaki deneyimleri taklit eden çeşitli oyunlar sunacak.

IKEA'nın açıklamasında, ücretli çalışanların gerçek dünyadaki gibi becerilerini geliştirebilecekleri, müşterilere yardımcı olabilecekleri ve farklı mağazalara geçiş yaparak terfi alabilecekleri vurgulandı.

BENZERSİZ BİR KARİYER DENEYİMİ

IKEA İngiltere ve İrlanda Ülkeleri Halk ve Kültür Müdürü Darren Taylor, “Kariyerimizi farklı bir şekilde geliştirdiğimizi göstermek ve benzersiz kariyer felsefemizi hayata geçirmek için Roblox'ta ücretli çalışmayı başlatan ilk marka olmaktan heyecan duyuyoruz” dedi.

Taylor, “IKEA'da kariyer ilerlemesi için belirlenmiş, katı bir yol yoktur. Çalışma arkadaşlarımız çalıştıkları alanları değiştirebilir, departmanlarını değiştirebilir ve hem oyunda hem de gerçek dünyada istedikleri yönde büyüyebilirler. IKEA'da öğrenmenin ve büyümenin pek çok yolu var ve Roblox'taki IKEA'nın da amacı bu” şeklinde sözlerine devam etti.

Basın açıklamasına göre, yalnızca 10 ücretli açık pozisyon olsa da, Roblox topluluğunun geri kalanı da sanal mağazada çalışabilecek ve mağazayı ziyaret edebilecek.

SANAL KÖFTE SERVİSİ VE DAHA FAZLASI

Oyuncular, IKEA'nın ünlü İsveç gıda marketi ve restoranını ziyaret ederek sanal köfte servisi yapabilecek veya farklı showroomlara giderek IKEA ürünleriyle mekanlar düzenleyebilecekler.

Ücretli pozisyona başvurmak isteyen adayların bir anket ve CV göndermeleri gerekiyor. Ayrıca kendilerini tanıttıkları bir video ile başvuru yapabilirler. Başvuruların geçerli olabilmesi için adayların 18 yaşından büyük olmaları ve Birleşik Krallık veya İrlanda'da yaşamaları gerekiyor.

SAAT ÜCRETİ 530 TL

Başvurusu kabul edilen adaylar, 14 Haziran ve 18 Haziran tarihleri arasında sanal mülakata alınacak. İşe alınan 10 sanal mağaza çalışanına, Londra'daki IKEA çalışanları için belirlenen saat ücreti olan 13,15 pound (yaklaşık 530 TL) ödenecek.

Daha önce başka markalar da Roblox'u kullanarak yenilikçi internet mağazaları açmıştı. 2021'de Forever 21, oyuncuların mağaza sahibi olabileceği ve yönetebileceği sanal bir evren olan Forever 21 Shop City'yi başlattı. 2022'de ise Chipotle, oyuncuların oyun içinde burrito hazırlayabileceği Chipotle Burrito Builder'ı duyurdu.

Editör: Serkan Kebecioğlu