İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Felsefe ve Bilim Tarihi Topluluğu tarafından “Nesne ile Yargı Arasında: İslam Felsefe – Bilim Tarihinde ‘Matematik Felsefesi” konulu konferans gerçekleştirilecek.

Kuzeykent Kampüsü Merkez Kütüphanesi Sezai Karakoç Salonu’nda 9 Mayıs Perşembe günü saat 14:00’te gerçekleştirilecek konferansa İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölüm Başkanı Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu konuşması olarak katılacak.

Türk Halk Müziği alanında hazırladığı kitabı "Altın Kalem" ödülü getirdi Türk Halk Müziği alanında hazırladığı kitabı "Altın Kalem" ödülü getirdi

İHSAN FAZLIOĞLU KİMDİR?

1966 yılında Ankara'da doğdu. Kadıköy İmam Hatip Lisesi'ni (1985), İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü'nü (1989) bitirdi. Ürdün Üniversitesi'nde (Amman) ve Arap Bilim Tarihi Enstitüsü'nde (Halep), bilim ve matematik tarihi üzerine araştırmalar yaptı (1990-1992). Yüksek lisans çalışmasını İ.Ü. Bilim Tarihi Bölümü'nde tamamladı (1993). Aynı bölümde bir süre araştırma görevliliğinde bulundu. IRCICA yazmalar bölümünde araştırmacı olarak çalıştı (1987-1990, 1992-1996). Kısa bir müddet Kahire'de yazmalar üzerinde çalışmalarda bulundu (1994). İ.Ü. Felsefe Bölümü'ne geçti (1996) ve aynı bölümde doktorasını tamamladı (1988). Oklahoma Üniversitesi'nde (ABD) sahasıyla ilgili araştırmalar yaptı (2001-2002). Üniversitelerarası Kurulu'ndan doçentlik ünvanını aldı (2005). 

"Felsefe-Bilim" tarihi ile matematik tarihi ve felsefesi üzerine yoğunlaştı. Özellikle bu yapıların İslam ve Türk Medeniyet Tarihi içerisindeki gelişmelerini yazma kaynaklara dayanarak incelemekte ve yayınlar yapmaktadır. Halen İ.Ü. Edebiyat Fakültesi, Felsefe Bölümü, Felsefe Tarihi Anabilimdalında öğretim üyesidir. 

Editör: Ercan Çatal