İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), Gine Bissau'da sağlık hizmeti sunarak bölge halkının yanında oldu. Türkiye'den gönüllü olarak bölgeye giden 5 kişilik doktor ekibi, geniş kapsamlı sağlık taramaları gerçekleştirdi. Ekip, bebeklerden yaşlılara kadar her yaş grubundan bireye tetkik, muayene ve tedavi hizmetleri sundu.

Sağlık ekibinin, Cumhurbaşkanı Umaro Sissoco Embalo'nun sağlık projeleri kapsamında ülke genelinde ücretsiz muayene tanıtımı yapmak amacıyla Gine Bissau'ya gittiği belirtildi. Ekibin aynı zamanda yerel hekimlerle görüşmeler yaptığı, incelemelerde bulunduğu ve sürdürülebilir bir sağlık sistemi oluşturulması için eğitimler verdiği ifade edildi. Gine Bissau Askeri Hastanesi ile Simao Mendes Ulusal Hastanesi'nde gerçekleştirilen taramalarda, yüzlerce kişinin sağlık durumu kontrol edildi ve gerekli tedaviler uygulandı.

20 Haziran Perşembe Kastamonu hava durumu, bugün hava nasıl? 20 Haziran Perşembe Kastamonu hava durumu, bugün hava nasıl?

İDDEF sağlık ekibi, Cumhurbaşkanı Embalo'ya çalışmaları hakkında bilgi verirken, Embalo da Türkiye'ye ve İDDEF'e teşekkür etti. Ayrıca başkent Bissau'da 25 dönümlük bir arazi üzerinde inşa edilen 5 bin kişilik cami, yatılı ihtisas medresesi, kadın doğum ve çocuk kliniği üniteleri ile 24 dükkandan oluşan kapalı çarşı içeren bir külliye projesi de tamamlandı.

Kaynak: AA