Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü Restorasyon ve Konservasyon Laboratuvarı uzmanları, puşide üzerinde titiz bir çalışma yürüterek türbenin değerli mirasını koruma altına aldı.

Puşidenin konservasyon süreci, belgeleme, aspirasyon ile yüzey temizliği ve parça kayıplarının tamamlanması gibi adımları içerirken, Restorasyon ve Konservasyon Laboratuvarı ekibinin özverili çalışmasıyla titizlikle yürütülmüş ve türbenin önemli bir parçası olan puşide, yerinde konservasyonu tamamlandı.

Kastamonu Kent Müzesi Bilim Günleri başlıyor Kastamonu Kent Müzesi Bilim Günleri başlıyor

Kastamonu+Vakıflar+Bölge+Müdürlüğü+Iş+Birliğinde+Pir+Şeyh+Şabanı+Veli+Türbesi+Puşidesinin+Konservasyonu,+Restorasyon+Ve+Konservasyon+Laboratuvarı+Ekibimiz+Tarafından+Gerçekleştirilmiştir.beylerbey (1)

Proje, kültürel mirasın korunması ve gelecek nesillere aktarılması açısından büyük önem taşımakta. Pir Şeyh Şabanı Veli Türbesi'nde gerçekleştirilen bu konservasyon çalışması, bölgenin kültürel zenginliğinin korunmasına ve turizm potansiyelinin artırılmasına da katkı sağlaması adına önemli bir çalışma olarak değerlendiriliyor.

Kastamonu+ Vakıflar+ Bölge+ Müdürlüğü+Iş+Birliğinde+ Pir+ Şeyh+ Şabanı+ Veli+ Türbesi+ Puşidesinin+Konservasyonu,+ Restorasyon+Ve+ Konservasyon+ Laboratuvarı+Ekibimiz+Tarafından+Gerçekleştirilmiştir. Beylerbeyi+ SaKastamonu+Vakıflar+Bölge+Müdürlüğü+Iş+Birliğinde+Pir+Şeyh+Şabanı+Veli+Türbesi+Puşidesinin+Konservasyonu,+Restorasyon+Ve+Konservasyon+Laboratuvarı+Ekibimiz+Tarafından+Gerçekleştirilmiştir.beylerbey (2)

KONSERVASYON NE DEMEKTİR?
 Konservasyon işlemleri herhangi bir mimari yapının orjinal hali bozulmadan daha dayanıklı hale getirilmesidir. Restorasyon ise binanın kullanım alanını zamana daha uygun hale getirmek için yenileme işlemleri olarak bilinmektedir. İki işlemde birbirine yakın olup aslında aralarında farklar bulunmaktadır. Restorasyon işlemlerinde binanın yıkık olan yerleri tekrar dizayn edilmektedir. Konservasyon işlemlerinde ise bina orjinal hali bozulmadan koruma altına alınmaktadır.

Editör: Serkan Kebecioğlu