Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı olarak Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Ulusal Medikal Kurtarma Ekibimiz (UMKE), afetlerde ve olağanüstü durumlarda görev almakta ve yıllık faaliyetleri kapsamında yeni UMKE gönüllüleri kazandırmak amacıyla eğitimler düzenlemektedir.

UTEP (Umke Temel Eğitim Programı) kapsamında bu yıl; Pınarbaşı ilçesinde ilçe belediyesine ait kamp alanında, 9 Mayıs'ta eğitim kampı ve akabinde 10 Mayıs tarihinde diğer kurumların da (JAK, Jandarma Köpekli Arama Kurtarma Unsuru, İHH Arama Kurtarma, Kadask) katılımıyla geniş kapsamlı bir tatbikat düzenlenecektir.

Tatbikata 58 UMKE Personeli, 10 AFAD, 7 JAK, 1 Köpekli Arama Kurtarma Personeli, 7 İHH Arama kurtarma Personeli, 7 KADASK personellerin katılımı ile toplam da 90 personelinin katılım sağlayacaktır.

Tatbikat Pınarbaşı İlçesi Horma kanyonu girişinde gerçekleştirilecektir.

Tatbikat-1

Tatbikat senaryosu gereği;

Pınarbaşı ilçemizde anayol üzerinde kimyasal madde taşıyan tanker ile sivil otomobil çarpışması akabinde tanker dereye yuvarlanacaktır ve Horma Kanyonu içerisinden geçen dere suyuna bulaş meydana gelecektir. Vatandaşın ihbarı üzerine suya gerekli inceleme yapmak üzere uzman ekip gelecek, kanyon içerisinde ilgili ekipler incelemelerde bulunurken; asma köprü üzerinde ekiplerin çalışmalarını izleyen meraklı kalabalık dolayısıyla ağırlığı kaldıramayaran asma köprünün kopması neticesinde 10 vatandaşımız kanyon içerisine düşecek ve yaralanacaktır. Olayların üzerine Arama Kurtama ve UMKE ekiplerine bilgi verilerek ilgili arama kurtarma çalışmaları başlatılacaktır. Geniş kapsamlı başlatılan operasyon ile KBRN vakalarına müdahale ve kanyon içi iple kurtarma icra edilecektir.

Kurtarılan bir vatandaşımız hava ambulansı ile Ankaraya sevki yapılacaktır.

Eski ehliyeti olanlar dikkat! Yıl sonunda geçersiz Eski ehliyeti olanlar dikkat! Yıl sonunda geçersiz

Söz konusu tatbikat, Kastamonu içinde göreve yeni başlayan ekiplerin ilimizdeki risklere karşı hazırlıklı olmasını sağlarken, paydaş kurumların afetlerde işbirliği ve uyumunun artırılması hedeflenmektedir.

Editör: Banu Türkmenoğlu