Şubat ayına ilişkin güven endeksleri açıklandı ve göstergeler, hizmet ve inşaat sektörlerinde olumlu bir tablo çizerken, perakende sektöründe ise bir düşüş olduğunu gösterdi.

En çok para kazandıracak meslekler açıklandı En çok para kazandıracak meslekler açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), şubat ayına ait hizmet, perakende ticaret ve inşaat güven endekslerini yayınladı. Mevsimsel etkilerden arındırılmış verilere göre, hizmet sektöründe güven endeksi yüzde 1,6 artarak 118,6'ya yükselirken, inşaat sektöründe yüzde 1 artışla 91,8'e ulaştı. Ancak, perakende ticaret sektöründe ise yüzde 1'lik bir azalışla 114,5'e geriledi.

Hizmet sektöründe, son üç aylık dönemde iş durumu yüzde 1,8, hizmetlere olan talep yüzde 2,6 ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi yüzde 0,4 arttı.

Perakende ticaret sektöründe ise son üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar yüzde 1,1 azalırken, mevcut mal stok seviyesi yüzde 2,3 düştü. Gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi yüzde 0,1 arttı.

İnşaat sektöründe ise alınan kayıtlı siparişlerde yüzde 0,3'lük bir gerileme yaşanırken, gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi yüzde 2,2 arttı.

Editör: Serkan Kebecioğlu