Bakan Yumaklı, 2028'e kadar olan bu yol haritasını altı ana başlıkta topladıklarını belirtti. Bu başlıklar arasında hayvan hastalıklarını kontrol altına almak, üreticiyi güçlendirmek, aile işletmelerini yapısal olarak desteklemek ve hayvan verimliliğini artırmak yer alıyor.

ASIL AMAÇ İTHALATI SONLANDIRMAK
Bakan Yumaklı, hayvancılık sektöründeki önemli hedeflerden birinin, Et ve Süt Kurumu aracılığıyla aracısız olarak ihtiyaç duyulan hayvanları temin etmek olduğunu vurguladı. Ancak asıl amaçlarının ithalatı sonlandırmak olduğunu belirten Bakan, bu çerçevede Et ve Süt Kurumu'nun belirli şartlarda canlı hayvan temini yapacağını, kaliteli ve hastalıklardan arındırılmış hayvanlar sunacaklarını ifade etti.

Bakan Yumaklı ayrıca, Et ve Süt Kurumu'nun üreticilere yönelik yeni politikalarını da açıkladı. Üreticilere destek olmak amacıyla Et ve Süt Kurumu'nun kaliteli hayvanları uygun fiyatlarla temin edeceğini, bu hayvanlarda gerekli aşıların yapılmış olacağını ve üreticiye teslim edildiğinde sorumluluğun Et ve Süt Kurumu'nda olacağını belirtti.

Ramazan pidesinin fiyatı belli oldu! Ramazan pidesinin fiyatı belli oldu!

Süt üretimi ve fiyatları konusunda da konuşan Bakan Yumaklı, sektörde uzlaşmanın önemine vurgu yaptı. Üreticinin zarar etmemesi için sistematik bir yapı oluşturulması gerektiğini ifade etti ve sektördeki tüm paydaşların uzlaşması gerektiğini söyledi.

Bakan ayrıca tarım ihracatındaki hedeflerini de paylaştı. Bu yılki tarımsal ürün ihracatının 31 milyar dolar olacağını belirten Yumaklı, kırsaldaki hayat standardını yükseltmek için diğer bakanlıklarla işbirliği yapıldığını ve tarım sayımının en geç 2026'da tamamlanmayı hedeflediklerini açıkladı.
 

YUSUFELİ BARAJI 2.5 MİLYON KİŞİNİN ELEKTRİK İHTİYACINI KARŞILAYACAK
Son olarak, Bakan Yumaklı, Yusufeli Barajı'nın enerji üretimine ilişkin bilgileri de paylaştı. Yusufeli Barajı'nın 558 megavat kurulu güce sahip olduğunu ve yılda 2.5 milyon kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak kadar enerji üreteceğini belirtti. Barajın 2024 itibariyle yüzde 73 doluluk oranına ulaştığını ve enerji üretimine tam kapasite geçildiğinde büyük bir katkı sağlayacağını ifade etti.

Editör: Serkan Kebecioğlu