Ay'ın Güneş'in yüzünü tamamen kapattığı bu olağanüstü olay, geniş bir coğrafi bölgeyi etkileyecek olsa da Kastamonu'dan doğrudan gözlemlenemeyecek.

SGK, maaş için boşanan ve kaçak çalışanları radarına aldı! SGK, maaş için boşanan ve kaçak çalışanları radarına aldı!

8 Nisan'da gerçekleşecek tam güneş tutulması, Kuzey ve Orta Amerika'da yaklaşık 32 milyon insan tarafından izlenebilecek. 

Tam Güneş tutulması, Ağustos 2017'den bu yana ABD'de görülen ilk Güneş tutulması olacak ve Aralık 2021'den beri dünyanın herhangi bir yerinden izlenebilecek ilk tam Güneş tutulması olma özelliği taşıyor.


HAYVANLAR BİR GARİP DAVRANIYOR

Tutulma boyunca hayvanların sergilediği ilginç davranışlar, bilim insanlarını yıllardır meraklandırıyor. 2017'deki son tutulma sırasında yapılan gözlemlerde, hayvanların yaklaşık yüzde 75'inin tutulmaya farklı tepkiler verdiği gözlemlendi. Bu davranışların ardındaki sebeplerden biri, doğal ışığın azalması ve sıcaklığın düşmesiyle hayvanların gece olduğunu zannetmesi olarak düşünülüyor. Diğer bir olası sebep ise, tutulma sırasında yaşanan kargaşanın hayvanlarda uyuma veya dinlenme isteği uyandırması.

Geçmişteki tutulmalar sırasında yapılan gözlemler, hayvanların farklı davranışlar sergilediğini gösteriyor. Araştırmacılar, bu yılın Nisan ayında yapacakları gözlemlerle, özellikle zürafalar üzerindeki davranışların tekrarlanıp tekrarlanmayacağını inceleyecekler. Bunun yanı sıra, kaplumbağalar gibi sürüngenlerin tutulma sırasında nasıl bir tepki verecekleri de araştırılacak.

Editör: Serkan Kebecioğlu