Kastamonu, Türk hat sanatının zarafetini sergilemek üzere önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. TÜRKAV organizasyonuyla gerçekleştirilen Hatt-ı Müstakim Ahmet Kutluhan ve Talebeleri Hüsn-i Hat Sergisi, sanatseverlerle buluştu.

Daha önce İstanbul, Erzurum, Ankara ve Bursa gibi şehirlerde hat sanatı meraklılarıyla buluşan sergi, Kastamonu Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi'nde gerçekleşti. Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı ve Kutlu Bilgi Derneği'nin de destek verdiği etkinlik, Mehmet Feyzi Efendi'nin 35. vefat yıldönümü anısına düzenlendi.

Hattımüstakimkastamonuda (3)

Sergi öncesinde düzenlenen söyleşide konuşan Kastamonu Valisi Meftun Dallı, hat sanatının Türk-İslam geleneğindeki önemine vurgu yaparak, bu sanatın öğrenilmesinin ustalardan alınacak eğitimle mümkün olduğunu belirtti. Vali Dallı'nın sözleri, geleneksel Türk-İslam sanatlarının geleceği konusundaki önemli bir uyarı niteliği taşıdı.

Hattımüstakimkastamonuda (7)

TÜRKAV Kastamonu Şube Başkanı Kamil Çonkor ise, şehrin hat sanatında öncü isimler yetiştirdiğine dikkat çekerek, serginin açılmasının şehrin hat sanatıyla özdeşleşmesine katkı sağladığını ifade etti. Çonkor'un konuşması şöyle oldu: 

"Bugün bu mekânda tarihî bir âna şahitlik etmek için toplanmış bulunuyoruz. Geleneksel Türk-İslam sanatları içerisinde çok nadide bir yere sahip olan hat sanatına gönül vermiş 37 güzide hat sanatçısı, 37 plakalı güzel şehrimiz Kastamonunuza teşrif ettiler.

Kurtuluşa Giden Yolda, İnebolu Kent Müzesi yoğun ilgi gördü Kurtuluşa Giden Yolda, İnebolu Kent Müzesi yoğun ilgi gördü

Kastamonumuz birçok alanda öncü olduğu gibi, yetiştirdiği birbirinden kıymetli hüsn-i hat sanatçısıyla adeta hat sanatının başkenti niteliğindedir. Ünleri dünyaya yayılan Mustafa Şevki Efendi, Kazasker Mustafa İzzet Efendi, Hacı Nuri Korman, Emrullah Demirkaya ve onların günümüz temsilcileri olan Ahmet Kutluhan, Tevfik Kalp, Alperen Çelik ve Aziz Tekiner bu şehrin bağrından çıkmış çok kıymetli sanatçılarımızdır. Hattat Ahmet Kutluhan hocamız 36 öğrencisiyle beraber şu an aramızdalar. Huzurlarınızda kendilerine "Hoş geldiniz, şerefler verdiniz" diyorum. Bunca sanatçıyı, bu güzel şehre getiren ve bir "Hatt-ı Müstakim" de birleştiren ise bu şehrin medar-ı iftiharı, manevi mimarı, büyük âlim ve velî Mehmet Feyzi Efendi ve 35.vefat yıldönümü programıdır.

Mehmet Feyzi Efendiyle şuan içerisinde bulunduğumuz bu tarihî mekânı bir hattı müstakimde birleştiren anlamlı bir olayı sizlerle paylaşmak isterim. Yıl 1943, aylardan Kasım. Devrin emniyet güçleri Mehmet Feyzi Efendi'yi, hocası Bediuzamanla ilgili gördüklerinden hapse atarlar. İlahi takdire boyun eğen Feyzi Efendi, ilim-irfan, ibadet-taat ve nasihatla tutukluluk günlerini geçirirken korkunç bir haber alır. Emniyet güçleri evini basmışlar, ne kadar kitabı varsa hepsini kum arabalarına doldurup karakolun salonuna boşaltmışlar. Canından bile kıymetli bildiği kitaplarının, her çeşit yazma ve basma ilim eserlerinin, altın ve gümüş suyuyla bezenmiş tezhipli sayfaların ayaklar altına atıldığını haber alan Feyzi Efendi, o güzelim kitaplarının çamurlar ve pis sular içerisinde kalmasına öfkesinden kahrolmuş vaziyette, üzüntü ve kederle o günün gecesine giriş yapar. İşte ne olduysa o gece olmuş, Kastamonu ve çevresi zifiri kâbuslarla dolmuştur. Yerler ve gökler hiddete gelmiş, o müthiş zelzele vuku bulmuştur. Kasım 1943 te meydana gelen bu korkunç olayda, Kastamonu kalesinden yuvarlanan dev kayalar nice kimselerin ölümüne, evlerin ve barkların ezilmesine neden olmuştur. Kaderin cilvesine ve Allah'ın hikmetine bakın ki, o gün için suçlulara zindan olan şu an içinde bulduğumuz bu mekân, içerisinde bulunan nurlu şahsiyetlerin vesilesiyle bugün için aydınlığın ve bilimin dergâhı ve yuvası anlamında Kültür Sarayı olmuş ve bugün bizlere ve bu güzel etkinliğe kapılarını açmıştır. Yüce Rabbim den Mehmet Feyzi Efendi’ye rahmetler diliyor, sergimizin açılışına teşrif eden Sayın Valimize, siz saygı değer konuklarımıza, çok kıymetli sanatçılarımıza, programın hazırlanmasında emeği geçen tüm arkadaşlarıma en kalbi şükranlarımı sunuyorum."

Serginin açılışını Vali Dallı, Kastamonu Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, hat sanatçısı Ahmet Kutluhan ve diğer davetliler birlikte gerçekleştirdi. Sergiyi gezen katılımcılar, eserler hakkında hat sanatçısı Ahmet Kutluhan'dan bilgi aldı ve sergiyi büyük bir ilgiyle gezdi.

Sergiyi ziyaret edenler arasında bulunan Prof. Dr. Saime İnal Savi Sosyal Bilimler Lisesi Edebiyat Öğretmeni Mehmet Uysal ise, serginin değerini ve emeğin önemini vurgulayarak, Kastamonu'da böyle anlamlı bir etkinliğe katılmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Uysal ayrıca, serginin açılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Hattımüstakimkastamonuda (6)

Kaynak: TV366