Şehit Öğretmenler Parkı’nda düzenlenen buluşmaya yüzlerce vatandaş katıldı. Buluşma sonrası vatandaşlar Belediye Başkan Adayı Hasan Baltacı ile birlikte mahallede yürüyüş gerçekleştirdi.

İstiklal Marşımızın kabulünün 103’üncü yıl dönümünde vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’un adını taşıyan bir mahallede olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Baltacı, “Bu vesileyle Mahallemizin adını aldığı vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle minnetle yâd ediyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve bu topraklar uğruna can veren şehitlerimizi saygıyla anıyorum” dedi.

Baltacı (9)

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde otopark problemi olduğunun bilincinde olduklarının altını çizen Hasan Baltacı, “Mehmet Akif Ersoy mahallemizde bir otopark sorunu olduğunu biliyoruz. 31 Mart’tan sonra bu sorunun çözümü için gerekli adımları atacağız” diye konuştu.

“SARI HALK OTOBÜSLERİ BU YOKUŞLARIDA ÇIKACAK”

Projelerinden bahseden CHP Kastamonu Belediye Başkan Adayı Hasan Baltacı şunları söyledi:

“Toplu ulaşımın nasıl bir çileye dönüştüğünü biliyoruz. Kastamonu’ya konforlu, hızlı ve ucuz bir toplu ulaşım imkânı sunacağız. 31 Mart’tan sonra belediyemize ait Sarı Halk Otobüslerinin ve Sarı Halk Minibüslerinin gitmediği mahalle, çıkmadığı yokuş kalmayacak. Mehmet Akif Ersoy Mahallemizdeki toplu ulaşım çilesini de ortadan kaldıracağız. Yeni seferlerimiz, yeni güzergahlarımız, yeni duraklarımız olacak. Sefer sayılarını arttıracağız. Mesafeye göre ücretlendirme sistemini başlatacağız. Kredi kartı ile ödemede komisyonu kaldıracağız. 25 kilometre gidende, 1 kilometre gidende aynı ücreti ödemeyecek. 30 durak içinde, 3 durak içinde kimse aynı ücreti ödemek zorunda kalmayacak. 4 yaşına kadar çocuğu olan annelere ücretsiz biniş imkânı sunacağız. Yolcunun saygı gördüğü, balık istifi gitmediği bir toplu ulaşım hizmeti sunacağız.”

Baltacı (4)-2

“PLANSIZ KENTLEŞMEDEN DOLAYI YILLARDIR ÇEKTİĞİNİZ ÇİLENİN FARKINDAYIZ”

Ekmekci'den Abana'nın kadın başkanına ziyaret Ekmekci'den Abana'nın kadın başkanına ziyaret

“Çarpık plansız, ranta dayalı bir anlayışın sonucunda Kastamonu’da binalar yükseldi ama alt yapılar çöktü. Ne yollarımız yeterli geliyor, ne kanalizasyonumuz, ne suyumuz, ne de kaldırımlarımız yeterli geliyor. Plansız kentleşmeden dolayı yıllardır çektiğiniz çilenin farkındayız. Kentimizin altyapısını yenilerken ya da inşa ederken doğaya, çevreye ve diğer canlılara saygıyı esas alacağız.”

“RANT TEMELLİ DEĞİL, HALK TEMELLİ KENTSEL DÖNÜŞÜM”

“Ülkemizin deprem kuşakları üzerinde olduğu bilinciyle birinci önceliğimiz deprem başta olmak üzere sel, heyelan, fırtına, yangın gibi doğal afetlere karşı güvenli bir Kastamonu oluşturmaktır. Kısa, orta ve uzun vadeli planlarla mevcut yapı stokunu güvenli hale getireceğiz. Yeni bir kentsel dönüşüm hamlesi başlatacağız. Hak temelli, yerinde dönüşümü esas alan bir kentsel dönüşüm gerçekleştireceğiz. Kimseyi mahallesinden koparmayacağız. Yerinde kentsel dönüşüm hamlesini hâkim kılacağız. Yapacağımız uygulamalarda yüzde 100 mutabakat arayacağız. Rant temelli değil, hak temelli bir uygulamayı hayata geçireceğiz. Bir taraftan da koşulların giderek ağırlaştığını bilerek kirada oturan, ev sahibi olmak isteyenlere sosyal konut projemiz ile destek olacağız. Uzun vade ve uygun ödeme koşulları onları ev sahibi yapacağız.”

“SAĞLIK BİZİM EN ÖNEMLİ MESELEMİZ OLACAK”

“Kastamonu’nun en önemli sorununun sağlık olduğunu biliyoruz. Kastamonu Türkiye’nin en yaşlı üçüncü nüfusuna sahip ili. Sağlıkta ise 81 ilin içerisinde 60’ncı sırada.  Bize her gün onlarca vatandaşımız sağlıkta yaşadığı sorunlar nedeniyle ulaşıp yardım istiyor. Kimisi yoğun bakım bulamadığı için, kimisi randevu alamadığı için, kimisi hangi yolu takip edeceğini bilemediği için bize ulaşıyor. Sağlık bizim en önemli meselemiz olacak. Sağlık Birimi kuracağız. Bundan sonra Kastamonu Belediyesi’nin doktoru da olacak hemşiresi de olacak. Genel sağlık taraması da yapacağız, Kastamonulularında sağlık sistemi içerisinde yol alabilmesi için danışmanlık hizmeti de vereceğiz. Belediyemize ait hasta nakil araçlarımız olacak. Evden hastaneye, hastaneden eve ulaşmakta zorlanan hastalarımıza hizmet verecek. Burada tedavi imkânı bulamayıp büyükşehirlere gitmek zorunda kalan yurttaşlarımız yatacak yer bulamıyor, biliyoruz. Kimisi arabada, kimisi hastane koridorlarında gecelemek zorunda kalıyor. Uzun süreli tedavilerde kalacak yer bulamayan hemşerilerimiz var. Şimdi Ankara ve İstanbul’da Kastamonu Belediyesi Derman Evleri kuracağız. Bundan sonra hiçbir Kastamonulu büyükşehirlere gittiğinde nerede yatacağım diye düşünmeyecek.”

Editör: Serkan Kebecioğlu