Kastamonu Hanönü ilçesinde faaliyet gösteren madem işletmesinin bir maden daha açması için “Çevresel Etki Değeri (ÇED) gerekli değil” kararı verilmesi üzerine Hanönü Dernekler Federasyonu ve bağlı dernekler olaya tepki gösterdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Hanönü Dernekler Federasyonu Başkanı Ertan Çoban, şu açıklamalarda bulundu; “Günlük bir gazetede yer alan ve ardından sosyal medya hesaplarında yayılan bir habere göre; bir maden işletmesi tarafından Hanönü’nde açılmak istenen ikinci bir maden sahasının Orman Genel Müdürlüğü tarafından Çevresel Etki Değeri (ÇED) raporuna gerek olmadığına yönelik haberleri Hanönü Dernekler Federasyonu ve bağlı dernekler olarak yakından takip etmekteyiz.”

Taşköprü'de "Beyaz altın" nöbeti 7/24 aralıksız sürüyor Taşköprü'de "Beyaz altın" nöbeti 7/24 aralıksız sürüyor

DOĞRULUĞUNU ARAŞTIRACAĞIZ

Ülkemizin katma değerine değer katan madencilik hizmetleri kontrolsüz bir şekilde yapıldığında çevreye olumsuz katkıları olduğunu belirten Çoban; “Bu doğrultuda devletimizin ilgili organları gerekli çalışmaları yapmaktadır. Yapılan çalışma ve incelemelerde herhangi bir aksaklık, suistimal ve rant varsa bunu takip etmek başta biz dernekler ve tüm Hanönülülerin bir görevidir. Hanönü’müzün geleceği için konu hakkında çıkan haberlerin doğruluğunun araştırılması ilk görevimiz olacaktır. Ayrıca ilgili makam ve kuruluşlarla da irtibat halinde olacağız. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”
(İstamonu)

Editör: Mehmet Salman