Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikli Bakanı Mehmet Özhaseki olası İstanbul depremine yönelik çalışmaları hakkında Hürriyet Gazetesi Yazarı Hande Fırat'a önemli bilgiler verdi.

Bakan Özhaseki hassasiyetle yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarının öneminin vurgulayarak, İstanbul’da bulunan sanayi tesislerinin özellikle Ankara ve Sivas’a taşınmasını öngören çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Gazeteci Hande Fırat , Bakan Özhaseki ile konuşmasına ilişkin açıklamaları köşesinde şu ifadelerle aktardı;

"Hafta sonunu Anadolu Yayıncıları Federasyonu’nun organizasyonuyla Kayseri’de düzenlenen panellerde geçirdik. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ile de sohbet etme imkânı bulduk. Özhaseki’nin bir numaralı gündem maddesi deprem.

Sağlık Bakanlığı, Kastamonu'da 302 Sağlık Personeli alıyor Sağlık Bakanlığı, Kastamonu'da 302 Sağlık Personeli alıyor

Hem 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgenin yeniden inşasıyla hem de olası İstanbul depremine hazırlıklar üzerinde çalışıyor. Bakan Özhaseki olası Marmara Depremi’ne karşı yapılan hazırlıklar konusunda şunları söyledi:

“Kentsel Dönüşüm Yasası’nın ardından çalışmalar hızlandırıldı. İstanbul için yol haritası 15 güne kadar ilan edilecek.”

“Yarısı Bizden” kampanyası önemli. Vatandaşa diyoruz ki ‘Evinizi riskli görüyorsanız ve depreme hazırlık için yenileyecekseniz siz yapın evinizi, biz size yarısını verelim.’

Sanayi tesislerinin de taşınması konusunda bir çalışma yapılıyor. Ankara-Sivas hattına taşınması için bir çalışma yürütülüyor. Bunun için de bir kanuni düzenleme gerekiyor çünkü taşınma için de bazı teşvikler gündeme gelecektir.

Ankara Sivas Hattı’na taşınacak tesislerin üretimlerini Mersin’e ulaştırması gerekir. Bunu bir üçgen olarak düşünebilirsiniz. Mersin’e kadar da bir raylı hat projesi gündeme gelebilir.”

Editör: Ercan Çatal