Görme Engelliler Derneği Başkanlığı tarafından, Nöbetçi Ekip Kaliteli Yaşam Derneği Başkanı Hulusi Sıvacı yönetiminde gerçekleştirilecek olan “Kastamonululaştırdıklarımızdanmışçasına” isimli tiyatro oyunu ile ilgili basın toplantısı düzenlendi.

Görme Engellilerden Yeni Tiyatro Hazırlığı (1)

Görme Engelliler Derneği Başkanlığı tarafından, Nöbetçi Ekip Kaliteli Yaşam Derneği Başkanı Hulusi Sıvacı yönetiminde gerçekleştirilecek olan “Kastamonululaştırdıklarımızdanmışçasına” isimli tiyatro oyunu ile ilgili basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıya Kastamonu Özel Halk Otobüsü İşletmesi Başkanı Mustafa Gülük, Nöbetçi Ekip Kaliteli Yaşam Derneği Başkanı Hulusi Sıvacı, Görme Engelliler Derneği Başkanı Cahit Kuşoğlu ve yönetimi katıldı.

Ekmekci; "Bu insanlık dışı olayı kimler gerçekleştirdiyse bulunacak " Ekmekci; "Bu insanlık dışı olayı kimler gerçekleştirdiyse bulunacak "

Görme Engelliler Derneği Başkanı Cahit Kuşoğlu: “ Yaklaşık 3 yıl önce biz arkadaşlarımızla kendi aramızda konuşurken tiyatro yapabileceğimize bir türlü cesaret edemiyorduk. Sayın Valimiz Meftun Dallı yapacağımız tiyatro gösterimine cesaret verdi, bize öncülük etti,  bizler de cesaretlendik. Akabinde hemen kursumuzu açtık. Nöbetçi Ekip Kaliteli Yaşam Derneği Başkanı, Tiyatro Sanatçısı Hulusi Sıvacı hocamızdan da aldığımız ilk ışıkta gerçekten birçok kişilere kurs veriyorum ama sizdeki azmi hiçbir çalıştırdıklarımda görmedim demişti. Bizde bundan büyük bir şevk alarak 3’üncü tiyatromuzu yapıyoruz, ilk 2 tiyatromuzdan halkımızdan aldığımız geri dönüşler çok güzel oldu ve bu sayede 3’üncü tiyatromuzu yapma gereğini hissettik.  Bunun da güzel olduğunu düşünüyoruz. Bundan sonrasında İnşallah devam edeceğiz. Hatta sadece Kastamonu değil, Türkiye’ye açılmak istiyoruz. Biz engellilerin de neler yapabileceğini göstermek, farkındalık olması açısından da bu tür etkinliklerin bizim halkla iç içe olması için önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.Görme Engellilerden Yeni Tiyatro Hazırlığı (2)Geleceğe dair planlarından bahseden Görme Engelliler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü Necati Korkmazer: “Biz bu oyunlarımız için çok farklı hayallerle yola çıktık. Kastamonu’da Görme Engelli Okulu yok, rehabilite merkezi yok. Kastamonu’da görme engellilerin sayısı az. Şükürler olsun ki az. Bu az kadromuzla tüm Türkiye’ye güzel bir mesaj verme çabası içerisindeyiz. Bizim yaş ortalamamız 50’nin üzerinde. Tüm Türkiye’ye şu mesajı vermek istiyoruz, ‘Eğer Kastamonu’da sınırlı imkanlarla 50 yaşın üzerindeki görme engelliler bunu yaparsa, başka bir ildeki 15 yaşındaki genç görme engellilerin elinden tutulursa neler yapabiliriz?’ Biz Türkiye’ye bu soruyu sordurma çabası içerisindeyiz. Aşık Veysel, Metin Şentürk çok yetenekli insanlar ama biliyoruz ki tek yetenekli insanlar değil. Eğer ellerinden tutulursa nice yetenekli görme engelliler meydana çıkacaktır.  Komedi oyununu arkadaşlarımızla birlikte tertip ettik. Güzel bir komedi oyununu meydana çıkarttık. Tiyatro gösterimiz çok manidar oldu.” İfadelerini kullandı.

Şehitler ve yaralılar için de konuşan Korkmazer, “Şehitlerimiz ve yaralılarımız öğrendiğimizde çok üzüldük. Şehitlerimize rabbimden rahmet, yararlılarımıza da acil şifalar diliyoruz. Bu yüzden Kronospan, Dortek ve Cengiz Aygün sponsorluğunda Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi’nde seyirciye kapalı gişe oyununu sadece Sevgi Evleri, Huzurevi, Şehit aileleri ve gazilerimiz için oynayacağımız tiyatro gösterimini iptal ederek tarihini daha sonra belirleyeceğimiz ileri bir tarihe aldık” dedi. (Cengiz MUHZİROĞLU)

Editör: Banu Türkmenoğlu