Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde görenleri şaşkına çeviren olay. Yeni doğum yapan inekten pelerinli buzağı doğdu.

27 Şubat Salı Kastamonu hava durumu, bugün hava nasıl? 27 Şubat Salı Kastamonu hava durumu, bugün hava nasıl?

İlçeye bağlı Çiçekyazı Köyü Çandır Mahallesinde doğan “pelerinli” buzağı sadece görenleri değil doğuma müdahale eden veteriner hekimi de şaşırttı.

Köyde bir ineğin doğumu gerçekleşmeyince sahibi İnebolu Sıla Veteriner Kliniği’nde veteriner hekim Muhammed Coduroğlu’ndan yardım istedi. Köye giden Coduroğlu hayvanın doğumuna müdahale etti. Ancak boynunda bir pelerinle doğan minik buzağı görenleri şaşırttı.

Meslek hayatında ilk defa böyle bir doğumla karşılaştığını belirten veteriner hekim Coduroğlu, “Bu olguya internet ve literatürlerde hiç rastlamadım. Karşımızda boyun derisinin bağ dokusundan köken aldığını düşündüğüm pelerinli bir buzağı vardı. Aynı sürüdeki akrabalık genlerinin yakın olduğu bir boğadan elde edilmiş. Patoloji bölümü ve cerrahi Bölümü Hocalarımla istişare ettik. Spina bifida olma olasılığının yüksek ihtimali var. Aynı zamanda üst damak kısmı tam şekillenmemiş ve üst damak yarığı mevcut. Palotoschisi olarak isimlendirilen üst damak yarığı şekillenen hayvanlar süt içerken bu kısımdan süt ya da gıda maddeleri akciğerler kaçar ve aspirasyon pnomonisi şekillenebilmektedir. Yaşama şansları malesef tedavi edilmezse çok azdır” dedi.

Kaynak: Kadir Yıldırım