Program kapsamında ilk olarak Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan Göl Köylüler, burada duygusal anlar yaşadılar. Vakıf tarafından çelenk sunumu gerçekleştirildi, Vakıf Başkanı Zihni Aydın tarafından günün önemine ilişkin konuşma yapıldı.

Gol Damga Vurdu (3)

Daha sonra halk oyunları gösterileri sahne aldı. Buradaki programa Kastamonu Belediye Başkanı Hasan Baltacı’da katıldı.

PROGRAM KUZEYKENT’TE SÜRDÜ

Göl Köylüler, çelenk sunma programının ardından Grand Moni Konferans Salonu’ndaki program için Kuzeykent’e geçti.

Göl Köy Belgesel Gösterimi ile programa gönderilen yazılı ve görsel iletilerin gösterimiyle başlayan program, Vakıf adına başkan Zihni Aydın’ın konuşmasıyla sürdü.

Kastamonu MEM Müdürü'nden 15 Temmuz mesajı Kastamonu MEM Müdürü'nden 15 Temmuz mesajı

TORUN GÖZYAŞLARINA HAKİM OLAMADI

Programın devamında Göl Köy’ün ilk kurucusu Süleyman Edip Balkır’ın torunu Bengü Balkır Mısırlıoğlu konuşma yaptı. Bir kitabında dedesi için yazdığı ön sözü okurken duygulanan Bengü Balkır Mısırlıoğlu’nun gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.
Gol Damga Vurdu (1)

Kastamonu’dan da övgü dolu sözlerle bahseden Bengü Balkır Mısırlıoğlu, tarihi dokununun bu kadar güzel korunduğu çok az il gördüğünü söyledi.

Gol Damga Vurdu (4)

COŞKUN NEHİR’DEN MUHTEŞEM DİNLETİ

Okulun öğretmenlerinden Haşim Nehir’in oğlu Opera Sanatçısı Coşkun Nehir, muhteşem dinleti ile gönülleri okşadı. Coşkun Nehir, konuşmasıyla da büyük alkış aldı.

Daha sonra Göl Köy’den yetişen yazar ve şairlere onur belgeleri takdim edildi.

İl sorumluluları da bir bir kürsüye çıktı ve birer kısa konuşma yaptılar.

OKUL BÖLGESİNDE DUYGUSAL ANLAR

Kuzeykent’teki programın ardından, şu anda askeri bölge olan okul bölgesi gezildi. Burada eski günleri yad eden Göl Köylüler, bol bol fotoğraf çekindiler, birbirleriyle sohbet ettiler. Akşam ise Saatçiler Konağı’nda akşam yemeğinde bir araya gelindi.

Göl Köylüler dün ise Kastamonu il merkezindeki müzeleri ve turistik alanları gezerek ilimizden ayrıldılar. (Erkan YILMAZ)

Gol Damga Vurdu (2)

Muhabir: Erkan YILMAZ