TÜBİTAK çok sayıda personel alacak TÜBİTAK çok sayıda personel alacak

Genellikle Rusya ve Ukrayna üzerinden Karadeniz'i geçerek Avrupa'ya doğru yol alan turnalar, beklenmedik hava şartları nedeniyle Kastamonu'da mola vermeye karar verdiler. Sis ve yoğun kar yağışı sebebiyle Devrekani ilçesinde karaya indikleri gözlemlenen turnalar, vatandaşları şaşırttı. İlçede böyle bir kalabalık turna grubunun ilk defa görülmesi dikkat çekti.

İlçe sakinlerinden Enver Özkan, turnaların zorunlu olarak tarlaya indiklerini belirtirken, "Turnalar, sisli veya yağışlı havalarda rotalarını kaybedebiliyorlar. Bu durumda göçlerini sürdüremezler ve mola vermek zorunda kalırlar. Ancak hava normale döndüğünde tekrar yola koyulacaklardır. Onlar bizim geçici misafirimiz" şeklinde konuştu.

Semih Doğan ise, "Turnalar, hava koşulları nedeniyle Devrekani'ye inmiş olabilirler. Yaklaşık 200'den fazla turna olduğunu tahmin ediyorum. Kar yağışı ve sis sebebiyle bu bölgede mola verdiklerini düşünüyorum. Ne yediklerini tam olarak bilemiyoruz, ancak dinlenmek için geldiklerini düşünüyorum" dedi. Turnaların beklenen hava koşullarının oluşmasıyla birlikte göç yolculuklarına devam etmeleri bekleniyor.

Turnalar (1)Turnalar (2)

Kaynak: İHA