Tarım ve Orman Bakanlığı Etüt ve Projeler Daire Başkanlığı tarafından yürütülen Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi (KDAKP) kapsamında kırsal dezavantajlı alanlarda yaşayan küçük ölçekli çiftçilerin refahının ve direncinin artırılması amacıyla 18-40 yaş aralığındaki gençlere yönelik olarak genç girişimci eğitimi ve gençlik işletmeleri hibe programı uygulanacak.

2023 yılında KDAKP kapsamında yeni kırsal genç kesim işletmelerini desteklemek üzere Çilek Yetiştiriciliği, Örtü Altı Sebze Yetiştiriciliği, Büyükbaş Hayvancılık, Arıcılık ve Tıbbi ve Aromatik Bitkiler konularında genç çiftçi eğitimlerinin Kastamonu’da yapılması planlandı. Eğitim programı ekim ayı içerisinde Kastamonu'da gerçekleştirilecek. Bu program çerçevesinde, kendi işletmelerini kurmayı amaçlayan toplam 6 genç girişimciye üretim teknikleri, işletme yönetimi ve örgütsel becerilerini geliştirmeye yönelik eğitimler verilecek. Genç Çiftçi Eğitim Programı’nı tamamlayan gençlerin 2024 yılında KDAKP Genç Girişimci Başlangıç Paketi Hibe Programı’ndan faydalanması amaçlanıyor.

Genç çiftçi eğitimlerini tamamlayan genç çiftçiler, 2024 yılında Genç Girişimci Başlangıç Paketi için başvuru yapabilecekler. 2024 yılında uygulanacak olan Genç Girişimci Başlangıç Paketi Hibe Desteği’nde, hibe oranı yüzde 70 KDAKP desteği ve yüzde 30 ayni/nakdi faydalanıcı katkısı şeklinde uygulanacak.

Genç Girişimci Başlangıç Paketi’nde hibeye esas yatırım tutarı ise KDV hariç 22 bin Euro, sağlanacak olan hibe desteği ise KDV hariç 15 bin 400 Euro'yu geçmeyecek.

Konuya ilişkin “Hibe Çağrı Kılavuzu" ve “Başvuru Formu"na Tarım ve Orman İl Müdürlüğü web sayfasından ulaşılabilir.