Aslen Kastamonu Araçlı olan, 1777 yılında Kastamonu’dan İstanbul’a göç ederek Bahçekapı’da küçük şekerci dükkanı açan Hacı Bekir’in torunu, Türk lokum ve şekercisi Ali Muhiddin Hacı Bekir’in sahibi olduğu “Neriman”, 1927 yılında düzenlenen ilk Gazi Koşusunu kazanan At olmuştu. Bu koşuyu Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile İsmet İnönü birlikte izlemişlerdi. Hacı Bekir’in torunu olan Ali Muhiddin Hacı Bekir, aynı zamanda 1951 yılında Şükrü Saraçoğlu’ndan sonra Fenerbahçe Spor Kulübü’nde başkanlık görevinde bulundu. Ali Muhiddin Hacı Bekir, futbolcuları özellikle mali yönden destekledi.

GAZİ KOŞUSU’NUN TARİHÇESİ

Kurtuluş Savaşı yıllarında Ankara’daki at yarışlarını kendi himayesinde yaptıran Mustafa Kemal Atatürk, 1927 yılında emir vererek, Gazi Koşusunun düzenlenmesini istedi.

Tecrübeli stoper GMG Kastamonuspor'dan ayrıldı! Tecrübeli stoper GMG Kastamonuspor'dan ayrıldı!

At yarışlarının modern toplumlar için sosyal bir ihtiyaç olduğunu vurgulayan Atatürk, fırsat buldukça hipodroma gelmekten büyük mutluluk duyuyordu. Ali Muhiddin Hacıbekir’in sahibi olduğu ‘Neriman’ın 1927 yılında kazandığı ilk Gazi Koşusunu da Ulu Önder Atatürk ile İsmet İnönü birlikte izledi. 

GAZİ KOŞUSU 30 HAZİRAN’DA

30 Haziran Pazar günü Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleştirilecek Gazi Koşusu öncesi büyük heyecan hakim. Yılın en iyi 3 yaşlı İngiliz safkanlarından sadece 22’sinin katılabileceği dev mücadele öncesi ise otoriteler ve istatistikler tek bir görüşte birleşiyor: “Son 30 yılın en zor Gazi Koşusunu seyretmeye hazır olun.”

ŞAMPİYONLUK ADAYI ÇOK

En son 30 yıl önce 1994 yılında büyük favori Lyra’yı fotofinişle avlayan As Jet’in büyük sürprizi sonrası açık ara bir favorisi olmayan ve yine her sonuca açık bir Gazi Koşusuna ev sahipliği yapmaya hazırlanan Veliefendi Hipodromu’nda herkesin ayrı bir şampiyonluk adayı var.

Son 9 yılda atlarıyla 7 kez Gazi Koşusu kazanan jokey Ahmet Çelik, Son Of Cooger ile, ABD’den dönen usta jokey Gökhan Kocakaya safkanı Blue Sunset ile, Özcan Yıldırım güçlü atı Madras, genç yıldız Vedat Abiş dişi safkan Mangusta, klasik koşuların aranan ismi Ayhan Kurşun, Severus Snape, Mehmet Akyavuz Tor Gold, Selim Kaya da Zızka ile dev yarışa iddialı girecek isimler. Ancak diğer atların durumuna göre sürpriz ihtimali de yüksek görünüyor. (ERKAN YILMAZ)

Muhabir: ÖZEL HABER-ERKAN YILMAZ