24 Ocak 2001 tarihinde Diyarbakır Emniyet Müdürü olarak görev yaptığı dönemde Diyarbakır Valiliğine giderken hain bir pusu sonucunda 5 polis memuru ile birlikte şehit edilen Ali Gaffar Okkan, şehadetinin 23’üncü yıl dönümünde Sakarya'nın  Hendek ilçesinde mezarı başında dualar ile anıldı.

27 Şubat Salı Kastamonu hava durumu, bugün hava nasıl? 27 Şubat Salı Kastamonu hava durumu, bugün hava nasıl?

Anma töreni Hendek Aile Kabristanlığında düzenlendi. İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşunun bulunulmasının ardından Okkan’ın özgeçmişi okundu. Daha sonrasında ise dualar edilerek şehit Okkan’ın mezarına karanfiller bırakıldı.

Gaffar Okkan  

GAFFAR OKKAN KİMDİR?

Sakarya'nın Hendek ilçesinde 1952 yılında dünya çapında gelen, 30 Eylül 1970'te Polis Kolejinden, 29 Eylül 1973'te Polis Akademisinden mezun olup İzmir Emniyet Müdürlüğüne komiser bölümü olarak atanan Ali Gaffar Okkan, çeşitli yerlerde görevlendirildikten sonra 1983 yılında Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğünde göreve başladı. 1985'te şube müdürlüğüne terfi etti.

1986 yılında Eskişehir Emniyet Müdürlüğü kadrosunda görev yapan Okkan, 1992 yılında ise Emniyet Müdür Yardımcısı oldu. 6 Aralık 1993'te 1'inci Sınıf Emniyet Müdürlüğü'ne terfi edip, Kars Emniyet Müdürü olarak ataması yapılan Ali Gaffar Okkan, 18 Kasım 1997'de ise Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü görevine başladı. Okkan bu arada Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden de mezun oldu.

Evli ve 2 çocuk babası Okkan, 24 Ocak 2001 günü saat 17.40 sularında sabırlı Valilik evindena doğru seyir halindeyken, Şehitlik semti Sezai Karakoç Bulvarı'nda pusuya düşürüldüğü grupta saldırıda bulundu.

Hain saldırısında Okkan'ın yanı sıra polis memurları Mehmet Kamalı, Sabri Kün, Mehmet Sepetçi, Atilla Durmuş ve Selahattin Baysoy da şehit oldu.

Kaynak: İHA