İSTANBUL (AA) - Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivali’nin dördüncü durağı Samsun Kültür Yolu Festivali yarın başlayacak.

Samsun'da köpeğe vurmamak için manevra yaptı, bariyere çarptı: 3 yaralı Samsun'da köpeğe vurmamak için manevra yaptı, bariyere çarptı: 3 yaralı

Festivalin ilk gününde gerçekleştirilecek "Filistin Direniş Sineması" etkinliğinde, 8 aydır İsrail'in saldırılarını sürdürdüğü Filistin halkının mücadelesine ışık tutan filmler gösterilecek.

Dünya çapında birçok ödül alan Filistinli yönetmen Ahmad Saleh de yarın Samsun Müzesi Konferans Salonu'nda yapılacak film gösteriminde sinemaseverlerle buluşacak.

Filistin halkının yaşadıkları dram ve mücadele tarihine odaklanan, biri belgesel, dört yapımın izlenebileceği gösterimler, Ensar Altay'ın İsrail'in Gazze'ye saldırılarının dehşet verici boyutunu ve Filistin halkının, acımasız saldırılar karşısındaki çaresizliğini gözler önüne seren 25 dakikalık Witness (Şahit) belgeseliyle başlayacak.

Ardından Stop-Motion tekniği kullandığı animasyon yapımları ile dünyanın birçok saygın festivalinde ödülleri toplayan Saleh'in 3 animasyon filmi gösterilecek. Samsunlular, Saleh'in nesiller boyu ferah, güzel ve cömert bir evde yaşayan ailenin hikayesini anlattığı 4 dakikalık "Hause" (Ev), bir savaş bölgesinde hayatta kalmaya çalışırken müzik çalmayı hayal eden iki erkek çocuğunun şiirsel hikayesini anlattığı 11 dakikalık "AYNY-The Seconds Eye" (AYNY-İkinci Gözüm) ve Filistinli bir annenin gerçek hikayesine dayanan 16 dakikalık "Night" (Gece) animasyonlarını peş peşe izleyecek.

Almanya'da yaşayan Ahmad Saleh, moderatörlüğünü yönetmen Faysal Soysal'ın yapacağı söyleşiye de katılarak, Filistin’in beyazperdedeki direnişine ışık tutacak. Saleh ayrıca Samsunlu gençler için bir Stop-Motion atölyesi de gerçekleştirecek.

Herkese açık ve ücretsiz etkinlik yarın 18.00'de başlayacak.

Samsun Kültür Yolu Festivali, 16 Haziran'a kadar devam edecek.

Kaynak: AA