Son dört gündür 17 ilde gerçekleştirilen "Kıskaç-19" operasyonları kapsamında 72 şüpheli gözaltına alındı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, operasyonların Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Başkanlığı, KOM Başkanlığı ve TEM Daire Başkanlığı'nın koordinasyonu ile yürütüldüğünü açıkladı. Operasyonlar, Ankara, Bingöl, Bitlis, Edirne, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kars, Kayseri, Kırşehir, Konya, Malatya, Muğla, Sakarya ve Uşak illerinde düzenlendi.

Şüphelilerin, örgütün sözde “emniyet gizli yapılanması, askeri gizli yapılanması ve güncel yapılanması” içinde faaliyet gösterdikleri, ankesörlü telefonlarla iletişim kurdukları ve örgüt içinde sorumlu şahıslarla irtibatlı oldukları belirlendi. İfadeler ve teşhislerde adlarının geçtiği, FETÖ soruşturmaları kapsamında haklarında kesinleşmiş hapis cezası ve aranma kaydı bulunduğu tespit edildi.

Kastamonu İstiklal Yolu yürüyüşü TBMM’de Kastamonu İstiklal Yolu yürüyüşü TBMM’de

Operasyonlar sonucunda çok sayıda dijital materyal ve örgütsel doküman ele geçirildi.

Bakan Yerlikaya'nın Açıklamaları

İçişleri Bakanı Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı bilgilendirmede, "FETÖ’cülere göz açtırmayacağız. Aziz milletimizin huzuru, birlik ve beraberliği için güvenlik güçlerimizin üstün gayretleriyle operasyonlarımız kararlılıkla devam edecek. Operasyonları gerçekleştiren kahraman polislerimizi tebrik ediyorum. Allah ayağınıza taş değdirmesin. Milletimizin duası sizinle," ifadelerini kullandı.

Güvenlik güçlerinin operasyonları kararlılıkla sürdürdüğünü belirten Yerlikaya, bu tür operasyonların süreceği mesajını verdi.

Editör: Serkan Kebecioğlu